Deri paterji testinin behçet hastalığı tanısındaki duyarlılık ve özgüllüğünün geliştirilmesi
Improving the sensitivity and spesificity of skin pathergy test for diagnosis of behcet's disease
- Tez No: 830074
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
DERİ PATERJİ TESTİNİN BEHÇET HASTALIĞI TANISINDAKİ DUYARLILIK ve ÖZGÜLLÜĞÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ Amaç: Behçet Hastalığı (BH) tanısında başarısı ve kullanımı giderek azalmakta olan, merkezler ve uygulayıcılar arasında yöntemsel farklar barındıran deri paterji testinin (DPT) standardizasyonunun sağlanması, özgüllük ve duyarlılığının yükseltilmesi, oluşan inflamatuar yanıtın in vitro koşullarda tekrarı ile sitokin üretim farklarının ortaya konması amaçlanmıştır. Yöntem: Yaygın kullanılan 20G iğne ile piküre ek olarak, 21G temas aktivasyonlu lansetler kullanılarak uyaransız, 23 valanlı polisakkarid pnömokok aşısı, Alum ve ATP uyarısı ile ayrı ayrı pikürler yapılmış ve 24 ve 48. saatte tek okuyucu tarafından oluşan eritem ve endürasyon skorlanmıştır. Aktif ve remisyonda Behçet hastalarına ek olarak, diğer romatolojik hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, tekrarlayan oral aftı, BH kriterlerini doldurmayan klinik bulguları olanlar ve sağlıklı kontroller çalışma grubunu oluşturmuştur. Ayrıca, periferik tam kanda in vitro DPT modeli oluşturularak sitokin analizi yapılmıştır. Bulgular: 20G iğne ucu ve pnömokok aşısı beraber kullanıldığında aktif BH için duyarlılık %80,3, özgüllük %100; tüm BH grubu için duyarlılık %64,3, özgüllük %100 ile en yüksek saptanırken, bunu 21G lanset ve pnömokok aşısının beraber kullanımı izlemiş, aktif BH da %30, tüm BH grubunda %25,9 duyarlılık saptanmıştır. BH dışı hastalık grupları ve sağlıklı bireylerde 24. saatte eritem gelişse de, 48. saatte sadece BH'nda eritemin sebat ettiği ve test başarısının aktif hastalık bulgusu varlığı ve immünsupresif ajan alımından etkilendiği görülmüştür. WBA yöntemiyle oluşturulan in vitro modelde pnömokok aşısı ile aktif BH grubunda IL-1β ve IL-1RA fazla uyarılırken, LPS tüm gruplarda benzer uyarı oluşturmuştur. Sonuç: Pnömokok aşısı ve 20G iğne ucu ile yapılan DPT günlük kullanımda mevcut DPT'ye göre testin duyarlılık ve özgüllüğünü belirgin olarak arttırmaktadır. Yöntemin farklı etnik gruplarda tekrarlanması yöntemin geçerliliğinin kanıtlanması için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
.IMPROVING THE SENSITIVITY AND SPESIFICITY OF SKIN PATHERGY TEST FOR DIAGNOSIS OF BEHCET'S DISEASE Objective: The sensitivty of skin pathergy test (SPT) has been declining over time despite the application of different techniques. We aimed to improve sensitivty and spesificity of SPT for diagnosis of Behcet's Disease (BD), and evaluation of cytokine release using a WBA-based in vitro SPT model. Method: In addition to traditonal 20G needle, 21G contact-activated lancets were used solely or with 23-valent polysaccharide pneumococcal vaccine, Alum or ATP as triggers and evaluated for the developement of erythema and induration at both 24th and 48th hours by the same observer. Study groups composed of BD patients with active disease and in remission, patients with other rheumatic diseases, inflammatory bowel disease, recurrent aphtous stomatitis, or with some findings of BD but not fulfilling the criteria, and healthy controls. Also, cytokine analysis was performed in a WBA-based in vitro model with the same triggers. Results: Combination of pneumococcal vaccine and 20G needle showed the highest sensitivity and spesificity for active BD (80.3% and 100%) and whole BD groups (64.3% and 100%). Usage of 21G lancet wth pneumococcal vaccine was the second most successful technique with 30% and 25.9% sensitivity for active and whole BD groups. Although erythema was observed in some other diseases and healthy controls at 24th hours, persistance of erythema was spesific for BD. Positivity of DPT was found to be related to the disease activity and usage of immunosuppressive drugs. With pneumococcal antigens, IL-1β and IL-1RA secretion increased in active BD group, while response to LPS was similar in all groups. 13 Conclusion: DPT with pneumococal polysaccharide antigens and 20G needle combination seems to be a candidate test for daily practise owing for its better sensitivity and spesificity scores compared to traditional DPT.