Örgütsel sinizmin örgütsel bağlılık üzerine etkisinin incelenmesi: Bir ihracat firması uygulaması
Investigation of the effect of organizational cynicism on organizational commitment: An export company application
- Tez No: 830082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR UNCUOĞLU YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz çalışma şartlarında sürdürülebilirlik örgütler için önemli maddelerden biri olarak yerini almaktadır. İş akışının aksamadan devam edebilmesi için örgütler iş gücü sürekliliğini ve mevcut çalışanını elinde tutmak üzerine çözüm arayışlarını devam ettirmektedir. Mevcut çalışanın örgüt devamlılığını sağlayan şeylerden birisi de örgütlerine olan bağlılıklarıdır. Bu çalışmada da örgüt çalışanlarının örgütlerine karşı hissettikleri bağlılık değerlerinde örgütsel sinizm kavramının olumlu veya olumsuz bir rolü olup olmadığı araştırma konusu seçilmiştir. Bünyesinde 250 çalışanın bulunduğu firmada çalışma örneklemi toplamda 246 kişiden oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda örgütsel sinizm kavramının çalışanların örgütlerine olan örgütsel bağlılıkları üzerinde anlamlı ve negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılık için demografik değişkenlerde çalışanların cinsiyeti, medeni durumları, eğitim seviyeleri, yaşı ve çocuk sayısı durumuna göre değişiklik gösterdiği, örgütsel sinizmin ise çalışanların cinsiyeti ve medeni durum değişkenlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Literatürde örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok çalışma bulunmaktadır ancak ihracat firmalarında çalışanlar üzerinde yapılan çalışmalara rastlanılmamıştır, bu konuda çalışmanın literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's working conditions, sustainability is one of the important items for organizations. In order for the workflow to continue without disruption, organizations continue to search for solutions to ensure workforce continuity and retain their current employees. One of the things that ensures the continuity of the current employee's organization is their commitment to their organization. In this study, the research topic was chosen to investigate whether the concept of organizational cynicism has a positive or negative role in the commitment values felt by organizational employees towards their organizations. The study sample consists of 246 people in total in the company with 250 employees. As a result of the analyses, it was determined that the concept of organizational cynicism had a significant and negative impact on employees' organizational commitment to their organizations. In addition, it was found that demographic variables for organizational commitment vary according to the gender, marital status, education level, age and number of children of the employees, while organizational cynicism varies according to the gender and marital status variables of the employees. There are many studies in the literature examining the relationship between organizational cynicism and organizational commitment, but no studies on employees in export companies have been found. It is thought that the study on this subject will make a significant contribution to the literature.