İmpalsif sistemlerin sınırlı çözümleri üzerine
One the bounded solutions of impulsive systems
  1. Tez No: 830122
  2. Yazar: DİĞDEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez genel olarak impalsif diferansiyel denklemler teorisi üzerinedir. Bu tür diferansiyel denklemler ani değişiklikler altındaki problemlerinin modellenmesinde kullanılmaktadır. Bu tezde, ilk olarak impalsif Hamiltonian sistemlerin özellikleri ele alınmıştır. Daha sonra, Kaldor'un ekonomi modeli impalsif etkiler altında teorik olarak araştırılmış olup sınırlı çözümlerin varlığı ve tekliği gösterilmiştir. Ayrıca sınırlı çözümlerin asimptotik davranışı yeterli şartlar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, in general, is concerned with the theory of impulsive differential equations. This type of differential equations are utilized to model problems which are under abrupt changes. In this thesis, firstly properties of impulsive Hamiltonian systems are handled. Then, the economy model of Kaldor under impulsive effects is investigated theoretically and the existence as well as uniqueness of bounded solutions are shown. Moreover, the asymptotic behaivour of bounded solutions is demonstrated under sufficient conditions.