Artemisinin-pirazol hibrit yapılarının, tasarımı, sentezi ve karakterizasyonu
Design, synthesis and characterization of artemisinin-pyrazole hybrid structures
- Tez No: 830125
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada doğal ürün olarak Pelin bitkisinden izole edilen artemisinin molekülü ile beşli halka sistemine sahip pirazollerin kullanılarak yeni artemisinin-pirazol hibrit türevlerinin tasarımı, sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Doğal ürün artemisinin molekülü, 1970 yılında keşfedilen ve günümüzde de kullanılan en etkili sıtma ilacı olarak bilinmektedir. 2015 yılında artemisinin üzerine çalışmalarından dolayı Çinli bilim insanı Youyou Tu Nobel ödülüne layık görülmüştür. Son yıllarda sadece sıtma tedavisi için değil kanser gibi farklı hastalıkların tedavisinde de artemisinin türevlerinin etkili olduğu keşfedilmiştir. Yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu artemisinin yarı sentetik türevleri olan artesunat, artermer ve dihidroartemisinin yeni biyolojik özellikleri üzerinedir. Çalışmamızda, biyolojik önemi bilinen pirazoller ile artemisinin içeren yeni yapılar tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Pirazol ve türevleri antikanser, anti-inflamatuar, anti-depresan ve anti-fungal olarak kullanılmaktadır. Yapısında pirazol içeren türevlerin mevcut biyolojik aktiviteyi arttırma potansiyeli söz konusudur. Bu çalışmada, ilk olarak başlangıç için gerekli propargil keton türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen propargil keton türevlerinin hidrazinler ile tepkimesinden hidrazon ara ürünleri elde edilmiştir. Hidrazon türevleri iyot ortamında elektrofilik halkalaşma tepkimesi ile 4-iyodo pirazol türevleri sentezlenmiştir. Hibrit molekülün sentezi için gerekli yapısında aldehit bulunduran pirazollerin eldesi için Suzuki-Miyaura kenetlenme tepkimesi kullanılmıştır. Buna göre 4-iyodopirazoller ile aril boronik asit türevleri ile paladyum katalizörlüğünde kenetlenme tepkimesine sokulduğunda istenilen aldehit türevi elde edilmektedir. Son basamakta ise aldehitlerden birincil alkol ve birincil amin yapıları elde edilmiş, ve Stenligch tepkimesi ile yapısında ester ve amit köprüsü bulunduran yeni artemisinin-pirazol türevleri yüksek verimler ile elde edilmiştir. Tepkimelerde elde edilen tüm ara ürün ve ürünler spektroskopik yöntem ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design, synthesis and characterization of new artemisinin-pyrazole hybrid derivatives were carried out by using artemisinin molecule isolated from wormwood plant as a natural product and pyrazoles with pentavalent ring system. The natural product Artemisinin molecule, discovered in 1970, is recognized as the most effective antimalarial drug in use today. In 2015, Chinese scientist Youyou Tu was awarded the Nobel Prize for his work on artemisinin. Then, it has been discovered that artemisinin derivatives are effective not only for the treatment of malaria but also for the treatment of different diseases such as cancer. The majority of studies have focused on the novel biological properties of artemisinin's semi-synthetic derivatives artesunate, artermer and dihydroartemisinin. In our study, new structures containing pyrazoles of known biological importance and artemisinin were designed and synthesized. Pyrazole and its derivatives are used as anti-cancer, anti-inflammatory, anti-depressant and anti-fungal. Pyrazoles based molecules have the potential to enhance existing biological activity. In the present study, firstly, the propargyl ketone derivatives were synthesized. Then, hydrazone intermediates were obtained from the reaction of propargyl ketone derivatives with hydrazines. The hydrazone derivatives were underwent to electrophilic cyclization reactions in the presence of iodine, 4-iodo pyrazole derivatives were obtained. SuzukiMiyaura coupling reaction was used for the formation of pyrazoles containing aldehydes required for the synthesis of the hybrid molecule. Accordingly, the desired aldehyde derivatives was synthesized when 4-iodopyrazoles and arylboronic acid derivatives reacted with palladium catalyst. In the last step, the aldehydes were converted to primary alcohol and primary amine structures which were then directly used to Sterligch reaction. Finally, new artemisinin-pyrazole derivatives containing ester and amide bridges were obtained with high yields. All intermediates and products were characterized by using spectroscopic methods.