Laodikeia camlari (hellenistik-geç antikçağ)
Laodikeia glass (hellenistic-late antiquity)
  1. Tez No: 830131
  2. Yazar: YASEMİN İNCEELGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Laodikeia, Denizli İli'nin 6 km kuzeyinde; Eskihisar, Goncalı, Bozburun mahalleleri sınırları içinde yer alır. Rhoas ve Diospolis adındaki erken yerleşimlerin üzerine bir polis olarak kurulduğu MÖ 3. yy'dan itibaren bölgenin en önemli kentleri arasında yer almıştır. Siyasi ve ticari gücü ile metropol kent kimliğini üstlenen Laodikeia, Pagan inancının hakim olduğu görkemli yapıların yanında, Geç Antik Çağ ile birlikte Hıristiyanlığın en önemli mabetlerinden biri olan ve ismi İncil'de de geçen Laodikeia Kilisesi'ne ev sahipliği yapar. Söz konusu siyasi, ekonomik ve dini etkenlerin tümünün kentin cam repertuvarını ilk süreçten itibaren etkilediği görülmüştür. Hellenistik Dönem'in az rastlanan ithal form grupları yanında, Orta ve Geç İmparatorluk Dönemleri içerisinde kentte yoğun şekilde kullanılan cam, Geç Antik Çağ cam üretimine dair elde edilen somut veriler ile kentin bölge içerisindeki yerini ve önemini de kanıtlar niteliktedir. Kuruluşundan itibaren terk edildiği MS 7. yy'a kadar geçen süreçte Laodikeia'da kesintisiz ve yoğun bir kullanıma sahip olan cam günlük yaşamın ve dini ritüellerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Laodikeia is 6 km north of Denizli Province; It is located within the borders of Eskihisar, Goncalı and Bozburun neighbourhoods. It has been among the most important cities of the region since the 3rd century B.C., when it was founded as a polis over the early settlements named Rhoas and Diospolis. Laodikeia, which has assumed the identity of a metropolitan city with its political and commercial power, hosts the Laodikeia Church, which was one of the most important temples of Christianity in Late Antiquity and whose name is mentioned in the Bible, as well as the magnificent structures dominated by the Pagan faith. It has been observed that all of the political, economic and religious factors in question affected the glass repertoire of the city from the very beginning. In addition to the rarely encountered imported form groups in Hellenistic Period, the glass used extensively in the city during the Middle and Late Imperial Periods also proves the place and importance of the city in the region with the concrete data obtained on the glass production of the Late Antiquity. Glass, which had an uninterrupted and densely use in Laodikeia from its foundation until the 7th century A.D. when it was abandoned, became an indispensable part of daily life and religious rituals.