Çocukluk çağı duygusal istismarının depresyon üzerine etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolü incelenmesi
Mediating role of psychological resilience in the relationship between childhood emotional abuse and depression
- Tez No: 830161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, duygusal istismarın depresyon düzeyini nasıl etkilediğini ve bu etkide psikolojik dayanıklılığın aracılık rolünün olduğunu araştırmaktır. Ayrıca, sosyo-demografik faktörlerin (cinsiyet, ilişki durumu, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve önemli hastalık geçirme durumu gibi) duygusal istismar ve depresyon üzerindeki etkisini incelemeyi hedeflemektedir. Bu araştırmada, frekans analizi kullanılarak katılımcıların demografik verileri sunulmuştur. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmek için istatistiksel testler yapılmış ve normal dağılıma uygun olan veriler bağımsız örneklem t testi ve ANOVA gibi yöntemlerle analiz edilmiştir. Ayrıca, Pearson korelasyon analizi kullanılarak ölçekler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çocukluk çağı duygusal istismarının depresyon üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracılık rolü, Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, duygusal istismarın depresyon düzeyini pozitif yönde etkilediğini ve psikolojik dayanıklığın ise bu etkiyi azaltıcı bir aracılık rolü oynadığını göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, psikolojik dayanıklığın duygusal istismarın depresyona etkisini azaltmada önemli bir rol oynadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate how emotional abuse affects the level of depression and the mediating role of psychological resilience in this effect. Additionally, it aims to examine the impact of socio-demographic factors such as gender, relationship status, education level, income level, and history of significant illness on emotional abuse and depression. In this research, participants' demographic data were presented using frequency analysis. Statistical tests were conducted to evaluate the normal distribution of the data, and for normally distributed data, independent samples t-test and ANOVA were used for analysis. Furthermore, the relationship between scales was examined using Pearson correlation analysis. The mediating role of psychological resilience in the effect of childhood emotional abuse on depression was evaluated using Structural Equation Modeling. The findings revealed that emotional abuse positively influenced depression levels and that psychological resilience played a mediating role in reducing this impact. The results of the study support the significant role of psychological resilience in mitigating the impact of emotional abuse on depression.