Moda ve takı mücevher etkileşiminin 19. ve 20. yy. bağlamında irdelenmesi
The interaction between fashion and jewellery in the context of 19th and 20th century
  1. Tez No: 830162
  2. Yazar: SEBAHAT YAVUZ BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİMEN BAYBURTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Moda ve takı/mücevher, insanların kişisel ifade ve estetik anlayışlarını yansıtan önemli unsurlar olmuştur. Bu iki unsuru bir araya getiren moda ve takı/mücevher etkileşimi, yüzyıllar boyunca toplumlar üzerinde derin etkiler bırakmış sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlere katkıda bulunmuştur. 19. ve 20. yüzyıllarda moda ve takı/mücevher etkileşimi sanayi devrimi, teknolojik ilerlemeler, kültürel değişimler ve toplumsal dönüşümlerin hız kazandığı dönemler olarak ön plana çıkmaktadır. Moda ve takı/mücevher, bu değişimlerin bir yansıması olarak yeni anlamlar kazanmış ve toplumların yaşam tarzlarını ve değerlerini etkilemiştir. Bu bağlamda moda trendlerinin evrimi, takı/mücevher tasarımlarının değişimi ve bu süreçteki etkileyici faktörler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca moda ikonları, ünlüler, sosyal elit ve moda endüstrisi aktörlerinin moda ve takı/mücevher trendlerini şekillendirdiği görülmektedir. Moda ve takı/mücevher kavramlarının sadece estetik bir ifade aracı olmanın ötesinde toplumsal, kültürel ve tarihsel bir fenomen olarak da değerlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Fashion and jewellery have been important elements reflecting people's personal expression and aesthetic understanding. Bringing these two elements together, the interaction of fashion and jewellery/jewellery has had a profound impact on societies for centuries and contributed to social, cultural and economic changes. In the 19th and 20th centuries, the interaction of fashion and jewellery/jewellery stands out as a period of industrial revolution, technological advances, cultural changes and social transformations. Fashion and jewellery have gained new meanings as a reflection of these changes and have affected the lifestyles and values of societies. In this context, it focuses on the evolution of fashion trends, the change of jewellery/jewellery designs and the influencing factors in this process. In addition, it is seen that fashion icons, celebrities, social elite and fashion industry actors shape fashion and jewellery trends. It is important to consider fashion and jewellery not only as a means of aesthetic expression but also as a social, cultural and historical phenomenon.