Dünyada ihtisaslaşmış çevre mahkemeleri ve Türkiye'de yargı kararları ışığında çevre hakkı
The specialized environmental courts in the world and right to environment in judical decision in Türkiye
  1. Tez No: 830167
  2. Yazar: ZEYNALABDIN TAGHIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN YANCI ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sanayi devriminden sonra başlayan ve kontrolsüz şekilde artan çevre sorunları tüm dünyayı endişelendirmektedir. İklim değişikliği, küresel ısınma, biyoçeşitliliğin tükenmek üzere olması, su kirliliği ve diğer çevre sorunlar artık bir bölgenin değil tüm dünyanın ortak sorunu haline gelmiştir. Bunun sonucunda 1972 Stockholm Konferansı ile çevre hakkı evrensel bir boyutta tanımlanmıştır. Böylece birçok ülke ihtisaslaşmış çevre yargısı yoluna giderek özel mahkemeler kurmuştur. Çevre konusunda ihtisaslaşmış mahkemeler, disiplinler arası özellik gösteren çevre sorunlarını kapsamlı şekilde değerlendirmektedir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı 2022 raporuna göre Türkiye ihtisaslaşmış çevre mahkemeleri açmaya hazırlanan ülkeler arasındadır. Son yıllar Türkiye'de yaşanan çevre sorunları ve çevre üzerinde etki yaratacak projeler ihtisaslaşmış çevre yargısının kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Türkiye'de çevre hakkının durumu ve mahkemelerin çevre hakkına tutumu değerlendirildiğinde ihtisaslaşmış yargının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. İhtisaslaşmış yargı yolunda ilerleyen Türkiye uluslararası deneyimlerden yararlanarak çevre mahkemelerini kurmalı ve ihtisaslaşmış yargıda adımlar atmalıdır. Dünya genelinde ihtisaslaşmış çevre mahkemeleri model olarak farklılık göstere bilmektedirler. Bu çalışmada hem yapısal hem de geliştirdiği içtihat bakımından örnek olabilecek mahkeme modelleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environmental problems that emerged and escalated after the Industrial Revolution have become a global concern. Issues such as climate change, global warming, biodiversity loss, water pollution, and other environmental challenges are no longer limited to a specific region but have become a shared problem for the entire world. As a response, the concept of environmental rights was universally defined through the 1972 Stockholm Conference. Subsequently, many countries established specialized environmental courts to address these complex and interdisciplinary environmental issues comprehensively. According to the United Nations Environment Program's 2022 report, Türkiye is among the countries preparing to establish specialized environmental courts. The environmental problems and projects with potential environmental impacts in Türkiye in recent years clearly highlight the inevitable need for specialized environmental judiciary. When evaluating the status of environmental rights and the approach of courts to environmental matters in Türkiye, the significance of specialized judicial bodies becomes evident once again. Türkiye, as it progresses towards specialized judiciary, should draw upon international experiences to establish environmental courts and take necessary steps in the field of specialization. These specialized courts may vary in their structural and jurisprudential models across different countries.