İş tatminini etkileyen faktörlerin ilaç mümessillerinin pazarlama performansına etkisi
The effect of factors affecting job satisfaction on the marketing performance of pharmaceutical representatives
  1. Tez No: 830166
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK PUTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tüm dünyada ve ülkemizde ilaç sektörü kritik ve önemli bir faaliyeti sürdürmektedir. İlaç sektörünün pazarlama faaliyetleri tıbbı mümessillerce yürütülmektedir ve ilaç mümessillerinin performansları ilaç sektörünü yakından etkilemektedir. Bu nedenle ilaç mümessillerinin performanslarının yüksek olması beklenmektedir. Çalışan performansını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi iş tatmini olduğundan bu araştırmada ilaç mümessillerinin iş tatminlerini etkileyen faktörlerin bu mümessillerin ilaç pazarlama performanslarına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır ve araştırmanın verileri İstanbul ilinde görev yapan 385 ilaç mümessilinden anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın verileri normallik ve güvenirlik testleri yapıldıktan sonra t-testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon testi ve çoklu regresyon kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları ücret, terfi, yönetim, sosyal haklar, ödüllendirme, çalışma arkadaşları ve çalışma koşulları faktörlerinden sadece ücret ve çalışma koşulları iş tatmini faktörlerinin ilaç mümessillerinin performansı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisi olduğunu göstermiştir. İlaç mümessillerinin performanslarının göstergesi olarak ölçülen tamamlanan realizasyon oranlarının cinsiyete ve işteki pozisyonun yönetsel olma durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, ilaç mümessillerinin performanslarının yaşa, medeni duruma, eğitim düzeyine, aylık gelire, mesleki tecrübeye ve şirket tecrübesine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
All over the world and in our country, the pharmaceutical industry maintains a critical and important activity. The marketing activities of the pharmaceutical industry are carried out by medical representatives and the performances of pharmaceutical representatives have a determining effect on the pharmaceutical industry. Therefore, the performance of pharmaceutical representatives is expected to be high. Since job satisfaction is one of the most important factors affecting employee performance, this study aimed to examine the effects of the factors affecting the job satisfaction of pharmaceutical representatives on the pharmaceutical marketing performance of these representatives. Quantitative research methods were used in the research and the data of the research were collected from 385 pharmaceutical representatives working in the province of Istanbul by questionnaire method. The data of the study were analyzed using Pearson correlation test, multiple regression, t-test and ANOVA test after testing normality and reliability. The findings of the study showed that only wages and working conditions, among the factors of wage, promotion, management, social benefits, rewards, colleagues and working conditions, have a significant and positive effect on the performance of pharmaceutical representatives. It has been determined that the completed realization rates, which are measured as an indicator of the performance of pharmaceutical representatives, do not differ significantly according to gender and managerial status at work. On the other hand, it was determined that the performances of pharmaceutical representatives differed significantly according to age, marital status, education level, monthly income, professional experience and company experience.