Akıllı bina otomasyon sistemleri ve Türkiye'deki uygulamaları
Intelligent building automation systems and their applications in Turkey
- Tez No: 83019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ONAYGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Tezde akıllı binaların mekanik ve aydınlatma otomasyonu için kullanılan otomatik kontrol sistemleri incelenmiştir. Bina otomasyon sistemlerine teknik ve yapısal olarak yaklaşılmıştır. Akıllı bina sistemleri tanıtımları ve elemanları açıklandıktan sonra BOS ( Bina Otomasyon Sistemleri ) sınıflandırılmış, aydınlatma ve mekanik sistemlerin entegre şekilde kullanılmasına değinilmiştir. Akıllı binalarda insan hayatı için büyük önem taşıyan“Acil Durum Aydınlatması”ve akıllı binaları kullananların bu sistemlerden beklentileri belirtilmiştir. Elektromekanik mühendisliğinin temelleri olan“HVAC ekipmanları, konfor şartlan, havalandırma oranlan”tablolar halinde verilmiştir., Binalarda büyük enerji tasarrufu sağlayan HVAC motor sürücüleri uygulamaları ve örnek hesap programı anlatılmıştır. Bina tiplerine göre uygulanılması gereken HVAC kontrol sistemleri aktarılmıştır. Projelendirme ve koordinasyon bölümünde ise şartnamelerin hazırlaması, teklif isteme değerlendirme, kontrat, BOS projeleri için sorumluluk tablosu ve proje yürütülmesine adanmış bilgi kütüğü programı açıklanmıştır. BOS' nin projelendirilmesinde dikkat edilecek hususlar sıralanmıştır. Tezde ayrıca, Türkiye deki akıllı bina uygulamaları, gerçek örneklerle anlatılmıştır. Bu örnekler arasında Pamukbank' in Merkez Binası, Yapı Kredi Bankası' nın Gebzedeki Bankacılık Üssü' ne ait sistemlerinin tanıtımı ilgili binaların“Teknik Müdürleri veya Şefleri”ve kullanıcıları ile yapılan görüşmeler sonucunda derlenmiştir. Anket çalışmaları bölümünde, Türkiye' de uygulanan BOS' nin sonuçları araştırılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
INTELLIGENT BUILDING AUTOMATION SYSTEMS AND THEIR APPLICATIONS IN TURKEY SUMMARY Automatic management and control of the heating, ventilation and air conditioning plant are essential to make system work for today' s buildings. With the integration of security access control, fire protection and lightning control an“intelligent”building automation system can be constructed. With today' s technology, these systems can be applied to residentials concept with the phrase wherever you are, you are as near as a telephone to your home. Design and selecting the right building automation system is very important for residentials to building complexs and needs a good coordination between mechanical, electrical consultants, building automation firms, architect and building owners at every stage from design to start-up. The most interesting applications of building automation systems are the HVAC applications. HVAC ( Heating, Ventilation, Air Conditioning, Cooling ) is the ventilation, aspiration and conditioning of the athmosfere of a locality. HVAC equipment is desined for this reason. Conditioning with the automatic control systems built on the substructure of this equipment; is provided with the optimum use of energy. What makes a building automation system different from other control systems is that this system has many control and observance terminals and besides it has a supervisory control structure which is connected to a communication network and can be controlled and directed from a single point.