Novel addition fragmentation agents as cationic initiators
Katyonik başlatıcı olarak kullanılan yeni katılma bölüşme reaktifleri
- Tez No: 83018
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
KATYONIK BAŞLATICI OLARAK KULLANILAN YENİ KATILMA BÖLÜŞME REAKTÎFLERİ ÖZET Bu çalışmada radikalik başlama mekanizması üzerinden gerçekleşen katılma bölüşme tipi katyonik başlatıcı olan alliloksi isokinolinyum tuzlan sentezlenmiştir. Bu çalışmada sentezlenen ve katyonik başlatıcı olarak kullanılan allil isokinolinyum N- oksit hekzafloroantimonat (AT) ve metilallil isokinolinyum N-oksit hekzafloroantimonat (MAT) içerdikleri N-0 bağının zayıf olması nedeniyle kolaylıkla homolitik parçalanmaya uğrayarak isokinolinyum radikal katyonlarını verir ki bu da katılma bölüşme reaksiyonları için çok uygun başlatıcılardır. Bu çalışmada bu tuzların termal ve fotokimyasal polimerizasyondaki etkinlikleri incelenmiş ve allilik grup üzerindeki farklı sübstitüentlerin polimerizasyon dönüşümlerindeki etkileri kıyaslanmıştır. Alliloksi İsokinolinyum Tuzlarının Sentezi Alliloksi isokinolinyum tuzlan oda sıcaklığında aşağıdaki mekanizmaya göre sentezlenmiştir. ( 1 ) Br R R:H, CH3 Acetonitrile ^- (1) HoO NaSbF6 NaBr + SbFR“ I °\A* IXSiklohekzenoksitin Termal Polimerizasyonu Radikal kaynağı kullanılmadan 70°C'de Al ve MAI kullanılarak yapılan sikloheksenoksitin termal polimerleşmesinde elde edilen verilerden MAI'nm AI'ya kıyasla polimerizasyonu daha hızlandırdığı gözlenmiştir, (Tablo 1, Şekil 1) Tablo 1 : Radikal kaynağı kullanmadan Al ve MAI varlığında gerçekleşen siklohekzenoksitin termal polimerizasyonu 12-j 10- | 8 ' f 6 >o (=14 S? 2-1 Al C 20 40 60 80 100 120 Zaman (dk) Şekil 1 : Radikal kaynağı kullanmadan Al ve MAI varlığında gerçekleşen siklohekzenoksitin termal polimerizasyonu Eklenen Radikal Başlatıcısının Etkisi Zaman dönüşüm eğilerinden görüldüğü gibi her iki allilioksi isokinolinyum tuzu radikal kaynağı varlığında 70°C'de gerçekleştirilen sikloheksenoksitin katyonik polimerizasyonunu etkin bir şekilde başlatır. ((2), (3))Radikal Üretimi: (2) (O) ° - - ©- 6 c- + PAT 0 Radikal katılma bölüşme R = AIBN, BPO, PAT 'den üretilen radikaller (3) ÖO SbF6 T * R:H,CH, r^ öPte UL* 0©^ + za6 SbfC + monomer 6 polymer Seçilen üç farklı radikal başlatıcının, azobisibutironitril (AIBN), benzoil peroksit (BPO) ve fenilazotrifenilmethan'ın farklı özellikler gösterdiği görülmüştür. Bu radikal başlatıcılannın termal polimerizasyon hızına etkileri PAT > AIBN » BPO, şeklinde sıralanır. ( Şekil 2) XIZaman (âk) Şekil 2 :AI kullanılarak değişik radikal kaynaklan ile sikloheksenoksitin, polimerizasyonu Zaman (di) Şekil 3: MAI kullanılarak değişik radikal kaynaklan ile sikloheksenoksitin polimerizasyonu Allilik grup üzerindeki substitüent polimerleşme dönüşümünü etkiler.Bu etki, çift bağ üzerinde elektron verici gruplann bulunması halinde N-0 bağının kopmasını zorlaştmrken, elektron çekici gruplann bulunması halinde bağı zayıf kılarak koparabilmesi şeklinde açıklanır. :0 fi S? OOOQOOQOOOOOOQO Zaman ( -i - ı - ı - ı - ı - ı - ı - ı in in in co in. (> OH c- H (4) xınRadikal katılma bölüşme R = Benzoin' den üretilen radikal (5) R:H,CH3 (^jJjOjsbFg + monomer -». polymer -ı 1 1 1 I 1 1 I 1 I 1 1 1 1 1- 0«lı-KlWKÎ,f)lfl. * W V) V)_ (D V3. I>- kfj. CO Ifl O t-”CN CO V V>" OD ^ CO Zaman (dk) Şekil 6: Radikal Başlatıcımn Etkisi XIV
Özet (Çeviri)
NOVEL ADDITION FRAGMENTATION AGENTS AS CATIONIC INITIATORS SUMMARY Allyoxy isoquinolinium salts which are allyl isoquinolinium N-oxide hexafluoroantimonate and methyl allyl isoquinolinium N-oxide hexafluoroantimonate were used with radical initiator 2,2'-azobisisobutyronitrile (AIBN), benzoyl proxide (BPO), phenylazotriphenylmethane (PAT) in thermal cationic polymerization and also with photoinitiator benzoin in photo polymerization of cyclohexeneoxide (CHO) and resulted as effective cationic initiators. CHO was choosen as a model monomer since CHO is not polymerizable by a radical mechanism and does not form oxidizable radicals in the course of polymerization. Radicals produced from radical initiators by heating at 70°C add to the double bond of the allyl groups of the salts resulting fragmentation finally produces isoquinolinium radical cation which has an ability to initiate cationic polymerization. The polymerization rates differ as PAT > BPO > AIBN according to the different radical forming capability. In photopolymerization with allyloxy salts, all photoirradiations was made in the range of 300-400 nm. Additional radical initiators may not only serve in improving the time conversion behavior, but also enable to use light of higher wavelengths for initiating the polymerization. vm