'Ölüm temalı' seçilmiş romanlarda insan-ölüm meleği yüzleşmesi
Human-death angel confrontation in selected 'Death themed' novels
- Tez No: 830191
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmada ölüm ve ölüm duygusunun insanlar üzerindeki etkilerinin incelenerek hayatımızdaki yerinin eserdeki olaylar üzerinden aktarımı yapılmıştır. Çalışmada yer alan eserlerin seçilmesinde ana temalarının ölüm kavramı olması dikkate alınmıştır. Bu kavram romanlardaki başkişinin ve diğer karakterlerin ölüm olgusuna olan bakış açıları ile yapı ve izlek olarak incelenmiştir. Yapı ve izlek yöntemi, olayların merkezinde bir başkahramanın olduğu ve onun başından geçen olaylarda karakterlerin olaya olan katkısının incelenerek izlekler oluşturulduğu yöntemdir. Bu yöntemde oluşturulan izlekler KORA şeması ile gösterilerek incelemesi yapılır. İncelemeye tabi tutulan eserler, bu bağlamda çalışmanın konusu ile bağdaşarak ölüm ve ölüm kavramının üzerinde durulan eserler olması ile çalışmaya uygun zemin oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of death and the feeling of death on people were examined and its place in our lives was conveyed through the events in the work. In the selection of the works included in the study, it was taken into account that the main themes were the concept of death. This concept has been examined in terms of structure and theme, with the perspectives of the protagonist and other characters in the novels on the phenomenon of death. The structure and theme method is the method in which a protagonist is at the center of the events and the themes are created by examining the contribution of the characters to the event in the events that he has experienced. The paths created in this method are shown with the KORA chart and analyzed. In this context, the works that were subjected to the study, being compatible with the subject of the study and the concepts of death and death, formed a suitable basis for the study.