Öğretmenlerin çevre etiğine yönelik duyarlılıklarının belirlenmesi
Regarding teachers' environmental ethics determining the sensitivity
- Tez No: 830192
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA PATTABANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin çevre sorunlarına olan duyarlılıklarını, çevreyi nasıl koruyup kollayacaklarını ve bu konularda farkındalıklarının olup olmadığını belirlemektir. Bu incelemeyi gerçekleştirmek için çevre sorunlarını altında yatan nedenleriyle ortaya çıkaran ve çözmeye çalışan çevre etiği disiplini ve çevre etiği yaklaşımları kullanılmaktadır. Öğretmenlerin çevre etiği konusunda duyarlılık ve bilince sahip olmaları büyük önem taşımaktadır. Çevre etiğinin öneminin etik değerlere duyarlı öğretmenler aracılığıyla öğrencilere aktarılması, müfredatın etik faydalarının farkına varılmasında önemli rol oynayacaktır. Günümüzde çevre sorunlarının artması ve iklim sorunlarının ortaya çıkması ile konu daha da önemli hale gelmiştir. Çalışmada, nitel yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu çevreyle ilgisi olan 20 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmada öğretmenlerin, çevre sorunları ve çevre etiğinin oluşturulması için neler yapılabilir sorularına cevap aranmıştır. Yapılan araştırmaya göre, insanlarda çevre etiği kültürünün oluşmasında öğretmenlerin öncelikle bu konuda farkındalık sahibi olmaları ve duyarlı olmaları gerekliliği sonucuna varılmış olup, bireylerde çevre etiği kültürünün oturtulması toplumsal olarak bütüncül bir şekilde hareket edilmesi, insanların hayatını anlamlı kılan ve sorumluklarında etkin rol oynayan dini ve sosyal kuramların çevre etiği bağlamında topluma aktarılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the sensitivity of teachers in the face of environmental problems, in the protection of the environment and in maintaining this protection, and to determine whether they have awareness on this issue. In order to carry out this examination, environmental ethics discipline and environmental ethics approaches that reveal environmental problems with their underlying causes and try to solve them will be used. It is of great importance that teachers have sensitivity and awareness towards environmental ethics. Giving the importance of environmental ethics to students by teachers with ethical sensitivity will play an important role in realizing the ethical gains of the curriculum. Today, the increase in environmental problems and the occurrence of climatic problems have made the issue even more important. In the study, qualitative scanning method was used. The sample of the study consists of 20 teachers who are interested in the environment. In the study, answers were sought to the questions of teachers about environmental problems and what can be done to create environmental ethics. According to the research, it has been concluded that in the formation of a culture of environmental ethics in people, it is necessary for teachers to be aware and sensitive first of all, and to establish the culture of environmental ethics in individuals, act in a socially holistic way, religious and social theories that make people's lives meaningful and play an active role in their responsibilities. In the context of environmental ethics, it was concluded that it should be transferred to the society.