Boya duyarlı güneş hücrelerinde asetik asit türevlerinin ilave absorblayıcı olarak kullanılması
Use of acetic acid derivatives as additional absorbers in dye-sensitized solar cells
- Tez No: 830198
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KANBUR ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, fotoelektrot yapımı için boya duyarlı güneş pillerinde (DSSC) yaygın olarak tercih edilen TiO2 kullanıldı. En çok çalışılan boya olan Rutenyum bazlı N719 boyası tercih edildi. DSSC'lerde, güneş ışığı tarafından uyarılan boya elektronlarının kendiliğinden sönmesini önlemek için boyaların fotoanot malzemesi üzerinde birleşme veya toplanma olmaksızın tek bir tabaka halinde kaplanması önemlidir. Bu nedenle boya çözeltisi içine 1-naftalenetik asit (NAA), İndole-3-asetik asit (IAA) ve İndol-3-butanik asit (IBA) ilave absorblayıcı olarak eklendi. Güneş pillerinin temel parametreleri karşılaştırmalı olarak incelendi ve N719 boya, N719/NAA, N719/IAA ve N719/IBA için sırasıyla 3.13, 4.38, 0.95 ve 0.21 güç dönüşüm verimleri elde edildi. Çalışmamızda yalnızca NAA'nın ilave absorblayıcı olarak beklenen sonucu verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2, which is widely preferred in dye-sensitized solar cells (DSSCs), was used for photoelectrode construction. Ruthenium-based N719 paint, which is the most studied paint, was preferred. In DSSCs, it is important that the dyes are coated in a single layer without coalescence or aggregation on the photoanode material to prevent self-extinguishing of dye electrons excited by sunlight. Therefore, 1-naphthalenetic acid (NAA), Indole-3-acetic acid (IAA) and Indole-3-butanic acid (IBA) were added to the dye solution as additional absorbers. The basic parameters of solar cells were examined comparatively and power conversion efficiencies of 3.13, 4.38, 0.95 and 0.21 were obtained for N719 dye, N719/NAA, N719/IAA and N719/IBA, respectively. In our study, it was observed that only NAA gave the expected result as an additional absorber.