Güzel Sanatlar Akademisi Mimari Şubesi Dahili mimari derslerinin Nazımî Yaver Yenal Ders Arşivi üzerinden incelenmesi
Architectural branch of The Academy of Fine Arts examination of Internal Architecture Courses Through The Nazımî Yaver Yenal Lecture Archive
- Tez No: 830215
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KOMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 477
Özet
Tez çalışmasının amacı; mimarlık eğitimin önemli bir parçası olan detay bilgisi aktarımının, Nazimî Yaver Yenal ders arşivinden elde edilmiş belgeler ışığında, Güzel Sanatlar Akademisi müfredatında ne şekilde oluşturulduğunun ve işlendiğinin tespit edilmesidir. Nazimî Yaver Yenal'ın Güzel Sanatlar Akademisi'nin hem öğrencisi hem de hocası olması; tez kapsamında kurumun, ilk kuruluşundan ders arşivinin kapsadığı döneme kadar ele alınmasına sebep olmuştur. Mimarlık eğitiminin dönemin toplumsal koşullarından ve mimarlık ortamından beslendiği düşünüldüğünde; tezin ilk aşamasında Osmanlı ve Türkiye'deki toplumsal, kültürel, siyasi ve mimarlık ortamı işlenmiştir. Nazimî Yaver Yenal'ın, almış olduğu neo-klasik eğitime rağmen, modern bir bakış açısını benimsemiş olması çalışmanın batılılaşma ve modernleşme fikirleri merkeze alınarak yürütülmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurulduğu ilk günden itibaren geçirmiş olduğu değişimler ve bu değişimleri tetiklemiş olan toplumsal süreçler incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın bağlamını oluşturan ders arşivinin dökümü gerçekleştirilmiştir. Bu genel dökümde sadece yapma bilgisine dayalı klasörler değil, arşivin tamamı ele alınmıştır. çizelgeler yardımıyla her bir cildin içerik dökümlerine ve sayısal verilerine yer verilmiştir. Tezin son aşaması olan dördüncü bölümde; ilk aşamada gerçekleştirilmiş olan dönem araştırmaları ışığında, arşivden seçilmiş olan yapma bilgisine ilişkin ciltlerin verileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme de Nazimî Yaver Yenal'ın şahsi hayatının, Osmanlı İmparatorluğu'nun Türkiye Cumhuriyeti'ne dönüşümünün, mimarlık ortamında oluşan fikirsel değişimlerin ve modern mimarlık hareketinin etkileri büyüktür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis study is to determine how the transfer of elaborative information, which is an important part of architectural education, is created and processed in the curriculum of the Academy of Fine Arts in the light of documents obtained from the Nazimî Yaver Yenal lecture archive. The fact that Nazimî Yaver Yenal is both a student and a teacher of the Academy of Fine Arts has led to the approach to the institution from its first establishment to the period covered by the course archive within the scope of the dissertation. Considering that architectural education is fed by the social conditions of the period and the architectural environment, the social, cultural, political and architectural environment in the Ottoman Empire and Turkey were discussed at the first stage of the thesis. The study is carried out by focusing on the ideas of westernization and modernization because of the fact that Nazimî Yaver Yenal adopted a modern point of view despite the neo-classical education he received. In this context, the changes that the Sanayi-i Nefise School has altered since the first day of its establishment and the social processes that have triggered these changes have been examined. In the third part, the breakdown of the course archive, which constitutes the context of the study, is carried out. In this general breakdown, not only folders based on knowledge of making, but the entire archive is covered. Content breakdown and numerical data of each volume are included with tables. In the fourth section, which is the last stage of the thesis; in the light of the period research carried out in the first stage, the data of the volumes on knowledge of construction selected from the archive were evaluated. In this assessment, the effects of Nazimî Yaver Yenal's personal life, the transformation of the Ottoman Empire into the Republic of Turkey, the ideological changes in the architectural understanding and the modern architecture movement are significant.