Klinik bilimler asistan hekimlerinin palyatif bakım hakkında tutum ve bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of attitudes and knowledge level of clinical resident physicians regarding palliative care
  1. Tez No: 830214
  2. Yazar: HAMZA TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYINDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç klinik bilimler asistan hekimlerinin palyatif bakım hakkındaki tutum ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ve bunlara etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli, kesitsel, ulusal ve tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. Çalışma İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim almakta olan 206 klinik bilimler asistan hekimleri ile yüzyüze görüşme yoluyla anket çalışması ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerini sorgulayan ve literatür taranarak hazırlanan toplam 26 soru içeren bir anket üzerinden veriler toplanmıştır. Çalışmamızda SPSS Windows 26.0 versiyon paket programı kullanılmıştır Bulgular: Çalışmamıza katılan 206 asistanın %47,1'i kadın , %52,9'u erkektir. Uzmanlık eğitiminde geçirdikleri süre 1,7±1,2 yıl ve meslekte geçirdikleri süre 3,0±1,9 yıldır. Asistan hekimlerin %25,7' si palyatif bakım eğitimi aldıklarını bildirmişlerdir. Palyatif bakım eğitimi aldıklarını bildirenler arasında en yüksek oran %76,5 ile aile hekimliği asistanları olmuştur. Asistanların palyatif bakım bilgi düzeyinin arttıran faktörler arasında palyatif bakım eğitimi almış olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Asistanların palyatif bakıma karşı olumlu tutum içinde olmalarını sağlayan faktörler arasında palyatif bakım eğitimi almış olmaları, dahili bilimlerde asistan hekim olmaları ve asistanlık yılının fazla olması dikkati çekmiştir. Sonuç: Bu çalışmamız klinik bilimler asistanlarının çoğunluğunun palyatif bakım eğitimi almadığını ve büyük bir oranda bir palyatif bakım servisinde çalışmak istemediklerini göstermektedir. Palyatif bakım eğitimi almış olmanın palyatif bakım ile ilgili bilgi düzeyini arttırdığını, dahili branş asistanı olmanın, palyatif bakım eğitimi almış olmanın ve asistanlık süresinin daha uzun olmasının palyatif bakıma dair olumlu tutumu arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the attitudes and knowledge levels of clinical resident physicians about palliative care and to determine the factors affecting them. Materials and Methods: The research was designed as a single-center, cross-sectional, national, and descriptive survey study. The study was conducted through face-to-face interviews using a questionnaire at Izmir Bozyaka Education and Research Hospital with 206 medical resident physicians. Data were collected through a questionnaire containing a total of 26 questions, which inquired about the participants' socio-demographic information and were prepared by reviewing the literature. SPSS Windows version 26.0 software package was used in our study. Results: Of the 206 residents who participated in our study, 47,1% were female and 52,9% were male. The time they spent in specialization training was 1,7±1,2 years and the time they spent in the profession was 3,0±1,9 years. 25,7% of the resident physicians reported that they received palliative care training. Among those who reported receiving palliative care training, the highest rate was 76,5%, family medicine residents. Among the factors increasing the palliative care knowledge level of the residents, having received palliative care training was considered statistically significant. Among the factors that enabled residents to have a positive attitude towards palliative care, it was noted that they had received palliative care training, they were assistant physicians in internal sciences, and the number of assistantship years. Conclusion: Our study shows that the majority of clinical residents do not receive palliative care training and a large proportion do not want to work in a palliative care service. It has been shown that having received palliative care training increases the level of knowledge about palliative care, being an internal branch assistant, having received palliative care training and having a longer residency period increase the positive attitude towards palliative care.