Altun Yaruk örneğinde Eski Uygur Türkçesinde durum zarfları
Adverbs of manner in Old Uighur Turkic at the example of Altun Yaruk
- Tez No: 830216
- Danışmanlar: DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Altun Yaruk Örneğinde Eski Uygur Türkçesinde Durum Zarfları”isimli çalışmamızın giriş kısmında Eski Uygur Türklerinin tarihlerine, edebiyatlarına ve dil özelliklerine yer verilmiştir. Daha sonra araştırmamızın temel kaynağı olan Altun Yaruk'la ilgili bilgiler derlenmiş, metin üzerine yapılan çalışmalar ilgili bölüme eklenmiştir. Çeşitli kaynaklardan hareketle zarfın tanımları, isimlendirilmesi ve türleri üzerine çeşitli incelemeler yapılmıştır. Bulgular bölümünde, Altun Yaruk bağlamında durum zarfları tespit edilmiş ve tespit edilen durum zarfları üzerine çeşitli tespitlerde bulunulmuştur. Sonuç kısmında ise çalışmadan elde edilen veriler sıralanmış ve bu veriler tablolarla desteklenmiştir. Çalışmamızda Eski Uygur Türkçesinde durum zarfının varlığı ve dil bilgisi açısından önemi, Eski Uygur Türkçesi Dönemi'ne ait çeviri bir sutra olan Altun Yaruk tanıklığında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, which is named“Adverbs of Manner in the Old Uighur Turkic in the case of Altun Yaruk”, prelusively the history, the literature, and the language properties of Old Uighur Turks has been given. Then, the information about Altun Yaruk, which is primary resource of our study, has been compiled and the studies on the text have been added to relevant section. With reference to various resources, the definitions, the naming, and the types of adverb have been made various examinations. In findings section, adverbs of manner in the context of Altun Yaruk have been identified and made examinations on them. In conclusion section, obtained data from the study have been arrayed and enriched with tables. With the occasion of our study, the existence and grammatical importance of adverb of manner in Old Uighur Turkic have been studied with witnessing of Altun Yaruk which is an translation sutra belonging to Old Uighur Turkic.