19. yüzyılda Osmanlılarda kolera salgınları ve etkileri
Epidemic cholera and its effects experienad in Ottoman Empire in 19th century
  1. Tez No: 830226
  2. Yazar: ZÜLEYHA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ UNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Salgın hastalıklar tarih boyunca topluluklar halinde yaşayan insanlar için hayatın her döneminde tehdit oluşturmuştur. Geçmiş çağlardan günümüze kadar yol açtığı sonuçları itibariyle devletleri ve insan hayatını her daim etkisi altına almıştır. Osmanlı Devleti de bulunduğu konum itibariyle bir geçiş güzergâhı olması sebebiyle salgın hastalıkların etkisini her daim yaşamıştır. Salgın hastalıklar tarihi incelendiği zaman özellikle 19. Yüzyılda etkisinin çok fazla olduğu ve dünya çapında ciddi bir yayılım gösterdiği görülmektedir. İnsan gruplarının hareket halinde olması ve konumu nedeniyle kolera salgını bu dönemde Osmanlı topraklarına yayılım göstermiş ve ciddi kayıpların yaşanmasına yol açmıştır. Hastalığın yayılma durumuna uygun olarak kordonlar ve karantinalar uygulanmaya çalışılmış, insan nüfusunun yaygın olduğu hastalığın yayılma durumunun daha yoğun görüldüğü bölgelere doktor tayinleri yapılmıştır. Ayrıca sıhhi önlemlerle temizlik şartlarına son derece dikkat edilmeye çalışılmış, gerekli memur, güvenlik görevlisi ve sağlık elemanlarının görevlendirilmesi yapılarak hastalığın etkisinin en aza indirilmesi için dönemin şartlarına göre tedbirler alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epidemic become a threaten for people who live gregariously during history at every part of life. İt always takes hold of empires and human lifes as a result of the effects from old ages to these days. Ottoman Empires olsa always expreienad the effects at epiemic as a result of lucation as it is i transition route. When the history and epidemic is analyzed, it is seen that it had an intense effect especially in 19th century and it had aserious spread globally. That human groups more and epidemic Cholera hue to its pasition spread in Ottoman territories at that tima and caused a serious loss to be lived. Cordons and quarantines were tired to be applied sutable to spreading situation of epidemics, doctors were lpaced to the territories where the human populations were extenvive and where the spreading of epidemics were seen intensely. İn addition to that, it was tired to pay attentioan to celaning conditions with sanitory precoutions extremely, it was tired to take precoutions sutible to the conditions of that tima to decrease the effects of epidemics to minimum by charging the health personnels, security, staff and government official neaded