7. sınıf sosyal bilgiler dersi etkin vatandaşlık öğrenme alanında zihin, bilgi ve kavram haritası kullanımının öğrenci başarısına etkisi
The effect of use of mind, knowledge and concept map on student success in 7th grade social studies class effective citizenship learning
- Tez No: 830227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE FAİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlar yaratılışından bugüne somut ya da soyut olarak yaşadıklarını anlamlandırmaya ihtiyaç duymuştur. Sosyal bilgiler dersinin amaçlarından birisi de bireyin çevresini tanımasını sağlamak olduğundan insanların ihtiyacına cevap vermesi açısından nispeten önemlidir. Bu çalışmada 7. sınıf sosyal bilgiler dersi“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanında kavram haritaları, zihin haritaları ve bilgi haritalarının kullanımının akademik başarıya etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yapılan alanyazın taraması sonucu bulunan çalışmalarda genellikle tek bir tekniğin kullanıldığı ve“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanıyla ilgili çalışmaların az olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma 3 tekniğin kullanılması ve“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanını kapsaması açısından alanyazında önem arz etmektedir. Çalışmaya 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Akyurt'ta bir ortaokulda rastgele seçilen 36 öğrenci deney grubunda 17, kontrol grubunda 19 olmak üzere üç katı baz alınarak dahil edilmiştir. Deney grubu ile zihin haritası, kavram haritası ve bilgi haritası teknikleri kullanılırken kontrol grubu ile Meb müfredatının uygulandığı öğrenci merkezli anlatım yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test başarılarının karşılaştırıldığı ön test son test kontrol gruplu gerçek deney modelinde, çalışmada değişkenler açısından eşit kabul edilen deney ve kontrol grubu yer almaktadır. Ulaşılan sonuçlar kavram haritası, zihin haritası ve bilgi haritası yönteminin etkililiğini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Since their creation, people have needed to make sense of their concrete or abstract experiences. Since one of the aims of the social studies course is to enable the individual to know his/her environment, it is relatively important in terms of responding to people's needs. In this study, it was aimed to determine the effect of using concept maps, mind maps and knowledge maps on academic achievement in the 7th grade social studies course“Active Citizenship”learning area. As a result of the literature review, it has been determined that a single technique is generally used in the studies and there are few studies on the“Active Citizenship”learning field. This study is important in the literature in terms of using 3 techniques and covering the learning area of“Active Citizenship”. In the 2021-2022 academic year, 36 randomly selected students in a secondary school in Akyurt were included in the study on a threefold basis, 17 in the experimental group and 19 in the control group. While the mind map, concept map and knowledge map techniques were used with the experimental group, the student-centered narrative method in which the MEB curriculum was applied was used with the control group. Quantitative research method was used in the research. In the real experimental model with the pretest posttest control group, in which the pretest and posttest achievements of the students are compared, there are the experimental and control groups, which are considered equal in terms of variables in the study. The obtained results supported the effectiveness of the concept map, mind map and knowledge map method.