Okul öncesi dönemde fen eğitimine yönelik geliştirilen materyal tasarımlarının öğretmen adaylarının eleştirel, yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerine etkisi
The effect of material designs developed for science education in preschool period on pre-service teachers' critical, creative and innovative thinking skills
- Tez No: 830225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönemde fen eğitimine yönelik geliştirilen materyal tasarımlarının öğretmen adaylarının eleştirel, yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmaya bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde bulunan 85 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırma sürecinde nicel araştırma yaklaşımlarından olan yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak eleştirel, yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerini ölçen üç farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırma sürecinde öğretmen adaylarına altı hafta boyunca materyal tasarımları yapmaları sağlanmıştır. Uygulama öncesinde ön test uygulama sonrasında ise son test uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler nicel veri analizine tabi tutulmuştur. Bu kapsamda betimsel ve çıkarımsal istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının eleştirel, yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerinin son testler lehine anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda öğretmen adaylarının materyal tasarımı yapmaları sonucunda eleştirel, yaratıcı ve yenilikçi düşünme eğilimlerinin arttığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of material designs developed for science education in the preschool period on pre-service teachers' critical, creative and innovative thinking skills. Eighty-five preschool teachers in the faculty of education of a state university participated in the study. In the research process, quasi-experimental design, one of the quantitative research approaches, was preferred. Three scales measuring critical, creative and innovative thinking skills were used as data collection tools. Pre-service teachers were provided to design materials for six weeks in the research process. Pre-test before the application and post-test applications were carried out after the application. The data obtained in the research were subjected to quantitative data analysis. In this context, descriptive and inferential statistical techniques were used. As a result of the research, it was determined that the critical, creative and innovative thinking skills of pre-service preschool teachers created significant differences in favour of post-tests. At the same time, it can be stated that essentialpre-service teachers', creative and innovative thinking tendencies increased as a result of material design.