Sosyal diyaloğun ekonomik büyümeye ve çalışanların örgütlenmesine etkileri
The effects of social dialogue on economic growth and employee organization
- Tez No: 830243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal diyalog çalışma hayatımızın her alanındaki önemi tartışılmaz bir gerçektir. Sosyal diyaloğun oluşmasında ve sağlanmasında hiç kuşkusuz örgütlenmenin önemi vardır. Örgütlenme ister işveren düzeyinde yahut işçi düzeyinde olsun temsil gücünün ve demokrasinin en önemli göstergesi arasındadır. Burada sosyal diyaloğun ülkelerde nasıl kullanıldığı, hangi ülkede hangi aşamada kullanıldığından bahsedilmektedir. Sosyal diyaloğun uygulamalarında ne gibi avantajlar sağladığı ya da uygulanamayan ülkelerde çıkan aksaklıkların neler olduğu ve ülkelerin refah seviyesinde oluşturduğu tahribat incelenmektedir. Günümüzde sosyal diyalog mekanizmalarının neler olduğu, sınır ötesi, yönetişim, pandemi sürecinde sosyal diyaloğun nelere katkı sağladığı konuları anlatılmaktadır. Sosyal diyalog, ekonomik büyüme ile OECD İncelemelerinde sağlanan istikrarın önemi ve gelir dağılımında ki hedeflere ulaşmada hangi amaç ile kullanıldığı konuları anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of Social Dialogue in every aspect of our working life is an indisputable fact. There is no doubt that organization plays an important role in the formation and provision of Social Dialogue. Organization, whether at the employer level or at the worker level, is among the most important indicators of representative power and democracy. Here, we talked about how social dialogue is used in countries and at what stage it is used in which country. We have revealed what kind of advantages Social Dialogue provides in its practices, or the damage caused by the disruptions in countries where it is not implemented, to the welfare level of countries. We talked about what Social Dialogue Mechanisms are today, what Social Dialogue contributes to Cross-Border, Governance, and the Pandemic Process. It has been tried to explain the importance of stability provided in Social Dialogue, Economic Growth and OECD Reviews and for what purpose it is used in achieving the targets in income distribution.