İşbirliği davranışının gelişimiyle ilişkili sosyal psikolojik faktörler
Social psychological factors related to the development of cooperative behavior
- Tez No: 830242
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada zihin algısı değişkenini ölçmeye yarayan akli melekeler ölçeğinin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmak amaçlanmıştır. Bu amaçla hem öğrenci örneklemi hem genel nüfusla yürütülen iki çalışma sonunda tutarlı olarak iç grup üyelerinin faillik bakımından ve dış grup üyesi olan Suriyeli göçmenlerin ise deneyimleyen özneler olmak bakımından daha üstün algılandığı gözlenmiştir. Akli melekeler ölçeğinin Türkçe geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmanın yanı sıra çalışmanın bir diğer temel amacı ise iç ve dış grup üyeleriyle kurulan işbirliğini yordayan değişkenleri saptamaktır. Sonuçlara göre iç grup üyesiyle kurulan işbirliklerini yaşam doyumu yordarken, dış grup üyesiyle kurulan işbirlikleri dış grup üyesine atfedilen akli melekeler ve deneyimlenen duygu değişkenleriyle yordanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to conduct the Turkish validity and reliability study of the mental faculties scale, which is used to measure the mind perception variable. For this purpose, in two studies conducted with both student samples and the general population, it was observed that in-group members were perceived to be superior in terms of agency and Syrian immigrants, who were out-group members, were perceived as superior in terms of being experiencing subjects. In addition to conducting the Turkish validity and reliability study of the mental faculties scale, another main purpose of the study is to determine the variables that predict the cooperation established with the in-group and out-group members. According to the results, while life satisfaction predicts the cooperation established with the ingroup member, the cooperation established with the outgroup member is predicted by the mental faculties attributed to the outgroup member and the moral emotion variables.