Müzik öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri
Lifelong learning trends of music teachers
- Tez No: 830260
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada, müzik öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreninden örneklem grubu olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığına bağlı farklı türdeki okullarda ve farklı illerde görev yapan müzik öğretmenlerinden oluşturulmuştur. Araştırmada,“kişisel bilgi formu”ve Duygu GÜR ERDOĞAN ve Zeki ARSAL tarafından geliştirilen“yaşam boyu öğrenme eğilimleri ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the lifelong learning tendencies of music teachers. In the research, scanning model, which is one of the descriptive research methods, was used. The sample group from the universe of the research was easily accessible sampling method, one of the non-probability sampling methods, in different types of schools and music teachers working in different provinces inthe 2022-2023 academic year.In the research,“Personal Information Form”and“Lifelong Learning Tendency”scale developed by Duygu GÜR ERDOĞAN and Zeki ARSAL were used as data collection tools.