Tasarımda renk tercihlerini belirleyen kriterler ve mekan tasarımı kapsamında bu kriterlerin öncelikleri üzerine bir değerlendirme
Criteria that determine color preferences in design and an evaluation on the priorities of these criteria within the scope of space design
  1. Tez No: 830259
  2. Yazar: ÇİSEM BOZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TURGAY ARPACIOĞLU, DOÇ. DR. ELİF SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hayatımızın her alanında biz farkında olarak ya da olmayarak bizi yönlendiren, duygularımızı harekete geçiren, algılarımızı yöneten unsurlar bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri renklerdir. Renkler günlük yaşamımızda; görsel sanatlar, moda, tasarım, mimarlık, psikoloji, pazarlama gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Renkler, üzerimizde çok fazla etki yaratarak eylemlerimizi ve duygularımızı şekillendirmektedir. Renklerin kullanıcılar üzerinde yarattığı etkiler çok sayıda parametreye bağlıdır. Bu parametreler renklerin kullanıldığı alana bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bu çalışmada mekan tasarımı disiplini üzerinden renklerin istenen algıyı yaratmak, kullanıcılarda arzu edilen duyguları ortaya çıkarmak ve onların eylemlerini amaçlanan doğrultuda yönlendirmek için tasarımcı tarafından renk seçimi yapılırken hangi değişkenlerin nasıl ele alınması gerektiğini ortaya koymak ve bu değişkenleri yeni bir sınıflandırmayla ifade etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle, birinci bölümde renk seçim kriterlerine değinilen çalışmalar incelenerek bu çalışmalarda kriterlerin nasıl sınıflandırıldığı anlatılmıştır. İkinci bölümde, mekan ve mekanda renk kavramları açıklanmış, mekanda renk seçiminin önemi üzerinde durulmuş ve literatür çalışmalarının ortaya koyduğu sınıflandırma yöntemleri sentezlenip yorumlanarak ortaya özgün bir sınıflandırma sistemi ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, bu sınıflandırma sisteminde yer alan bütün kriterlerin mekan tasarımında renk seçimini nasıl etkilediği yapılan literatür çalışmaları üzerinden elde edilen bilgiler aracılığıyla anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Altınbaş Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü müfredatında yer alan İÇT398 kodlu“Renk Teorisi ve Uygulamaları”dersi kapsamında yapılan bir çalışmayla kriterlerin öncelikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In every area of our lives, there are elements that direct us, activate our emotions and manage our perceptions, whether we are aware of it or not. One of the most important of these is color. Colors are used in many fields of our daily life such as visual arts, fashion, design, architecture, psychology and marketing. Colors have a great impact on us, shaping our actions and emotions. The effects of colors on users depend on many parameters. These parameters differ depending on the area where the colors are used. In this study, it is aimed to reveal which variables should be handled by the designer while choosing colors and to express these variables with a new classification in order to create the desired perception of colors through the discipline of space design, to reveal the desired emotions in users and to direct their actions in the intended direction. In this context, first of all, the studies on the color selection criteria were examined and how the criteria were classified in these studies was examined in the first chapter. In the second part, the concepts of space and color in space are explained, the importance of color selection in space is emphasized, and a unique classification system is put forward by synthesizing and interpreting the classification methods revealed by the literature studies. In the third chapter, how all the criteria in this classification system affect the choice of color in space design is explained one by one through the information obtained from the literature studies. In the fourth chapter, the priorities of the criteria were determined with a study conducted within the scope of the“Color Theory and Applications”course which is coded“ICT398”in the curriculum of Altınbaş University, Department of Interior Architecture and Environmental Design.