Klasik Türk edebiyatı mesnevilerinde antropomorfik unsurlar
Anthropomorphic elements in classical Turkish literature masnavis
- Tez No: 830262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL NAYİR EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsan duygu, düşünce itibarıyla kendisine benzer olana yakınlık gösterme eğilimindedir. Kişinin bir sanat eseriyle bağ kurmasında etkili olan da kendisini eserin içerisinde görebilmesidir. Okuyucu kendisiyle özdeşleştirdiği bir eserin kahramanı sayesinde esere daha fazla odaklanabilmekte ve eser okuyucuda daha büyük etki oluşturabilmektedir. Sanat eserlerinde kahramanlar her zaman insan olmaz. Bazı eserlerde insan dışında canlı, cansız farklı varlıkların kahramanlaştırıldığı görülür. Okuyucunun eserde kendini bulabilmesi için insan biçimine bürünmüş ya da insana ait özellikler gösteren çeşitli unsurlar devreye girmektedir. İnsan dışındaki varlıkları insan biçimine döndürme, onlara insansı özellikler yakıştırma, ekleme antropomorfizm olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada Harnâme, Münâzara-i Tûtî vü Zâg, Nefhatü'l Ezhâr, Hüsn ü Aşk, Mihnetkeşân adlı mesnevilerde hangi antropomorfik unsurlara yer verildiğini tespit etmek amaçlanmıştır. Klasik Türk edebiyatındaki mesneviler metin merkezli yaklaşımla incelenmiş ve hedeflenen şekilde tez konusu irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human psychology tends to sympathize with what is similar to itself in terms of emotion and thought. What is effective in establishing a bond with a work of art is the ability to see oneself in the work. Thanks to the hero of a work that the reader identifies with himself, he can focus more on the work and the work can have a greater impact on the reader. Heroes in works of art are not always human. In some works, it is seen that different living and non-living beings other than human beings are heroized. In order for the reader to find himself/herself in the work, various elements that take human form or show human characteristics come into play. Transforming non-human beings into human form, giving them human characteristics, adding human characteristics to them is called anthropomorphism. In this study, it is aimed to determine which anthropomorphic elements are included in the masnavis named Harnâme, Münâzara-i Tûtî vü Zâg, Nefhatü'l Ezâr, Hüsn ü Aşk, Mihnetkeşân. The masnavis in classical Turkish literature were examined with a text-centered approach and the thesis topic was tried to be examined in a targeted way.