Türk halk hukuku: Mersin ili Silifke ilçesi örneği
Turkish folk law: The case of Silifke district of Mersin province
  1. Tez No: 830263
  2. Yazar: EMİNENUR DAL EĞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN GÜNDÜZ ALPTÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsanoğlu dünyada var olduğu zamandan itibaren bir düzene, bu düzenin sağlanması için de birtakım kurallara; kuralların işlerliğini sağlamak için de yaptırımlara ihtiyaç duymuştur. Bu bağlamda insanoğlunun bir arada yaşama tecrübesi, sosyalleşmesi ve toplumsal olguya ulaşma süreçlerinin belirli kurallarla düzenlenmesini gerektirmiştir.“Türk Halk Hukuku: Silifke Örneği”adlı bu çalışmada Mersin'in Silifke ilçesinde gerçekleştirilen halk hukuku uygulamaları ve halk hukukundan yazılı hukuka geçen kanun maddeleri incelenmiştir. Halk hukukunun pozitif hukuka yansımasının örnekleri dava dosyaları üzerinden açıklanarak halk hukuku ile ilişkisi bağlamında irdelenmiştir. Bu çalışmanın amacı hukukun kaynaklarının neler olduğu, hukuk sistemlerinin nasıl meydana geldiği, hukukun kaynakları içerisinde sözlü hukukun yeri ve insanoğlunun var oluşundan bu yana toplumda hukukun sözlü hukuktan yazılı hukuka geçişini incelemektir. Bu çalışma, giriş, altı ana başlık ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın dördüncü ve beşinci bölümüne kaynaklık eden bilgilerin saha tespitinde toplanması için“katılarak gözlem”,“derinlemesine görüşme”,“yaşam anlatıları”ve“gözlem”gibi yöntemler kullanılmıştır. Sahada verilerin toplanması ve deşifrelerin yapılmasında yöresel özelliğin özgünlüğü açısından halk etimolojisi korunarak verilerin aktarılmasına özen gösterilmiştir. Çalışma, toplumun kendi hukukunu geçmişten gönümüze yaratma, yaşatma ve uygulama şeklinde gösterebilmesinin yanı sıra zamana göre oluşan değişikliklerin tespit edilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
From the time that mankind existed in the world, there was an order, and some rules to ensure this order; also needed sanctions to ensure the functioning of the rules. In this context, human beings' experience of living together required the processes of socialization and reaching social phenomenon to be regulated by certain rules. In this study named“Turkish Folk Law: The Case of Silifke”, the practices of folk law in Silifke district of Mersin and the articles of law that passed from folk law to written law were examined. Examples of the reflection of folk law to positive law are explained through case files and examined in the context of their relationship with folk law. The aim of this study is to examine what the sources of law are, how legal systems are formed, the place of oral law among the sources of law, and the transition of law from oral law to written law in society since the existence of human beings. This study consists of introduction, four main titles and conclusion. Methods such as“observation by participation”,“in-depth interview”,“life narratives”and“observation”were used to collect the information that is the source of the fourth and fifth parts of the study. In the collection and deciphering of the data in the field, care was taken to transfer the data by preserving the folk etymology in terms of the authenticity of the local feature. The study is important in terms of determining the changes that occur over time, as well as showing the society's own law from the past to the present in the form of creating, keeping alive and applying.