Klasik Türk Edebiyatı Mesnevilerinde İsrâîliyyât
Israiliyyât in Masnavi of Classical Turkish Literature
- Tez No: 926171
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, İslam kaynaklı olmayan İsrâîliyyat unsurlarının edebiyata yansımaları incelenmiş, bu unsurların ahlâki, mizahî, öğretici, dinî ve tasavvufî, aşk, savaş ve kahramanlık konulu mesnevilerdeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında ele alınan mesneviler, Ahmedî'nin İskendernâme'si, Şeyh Gâlib'in Hüsn ü Aşk'ı, Yusuf Nâbî'nin Hayriyye'si, Fuzûlî'nin Leylâ vü Mecnûn'u, Câmiˈî'in Vâmık u Azrâ'sı ve Şeyhî'nin Harnâme'si incelenerek bu eserlerdeki İsrâîliyyat unsurları değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın giriş bölümünde klasik Türk edebiyatı, İsrâîliyyat ve şairlerin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmektedir. Araştırma konusu, inançla ilgili kavramlar, ibadetler ve ritüeller ile ilgili kavramlar ve şahıslar, ülkeler, kavimler, kozmik unsurlar, eğlence hayatı ve put (heykel-resim) başlıkları altında üç ana bölümde ele alınmıştır. Her başlık altında ilgili alt başlıklar oluşturulmuş ve mesnevilerdeki İsrâîliyyat unsurları bu çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of non-Islamic Israiliyat elements in literature were examined, and the effects of these elements on moral, humorous, didactic, religious and mystical, love, war and heroism-themed mathnawis were investigated. The mathnawis examined within the scope of the research were limited to poets and their works such as Ahmedî's İskendernâme, Şeyh Gâlib's Hüsn ü Aşk, Yusuf Nâbî's Hayriyye, Fuzûlî's Leyla vû Mecnûn, Câmiˈî's Vâmık u Azrâ and Şeyhî's Harnâme. In the introduction of this study, information is given about classical Turkish literature, Israiliyyat and the lives and works of poets. The research is divided into three main sections under the titles of concepts related to faith, concepts related to worship and rituals, and individuals, countries, tribes, cosmic elements, entertainment life and idols (sculpture-picture). Relevant subheadings were created under each heading and Israiliyyat elements in the mesnevis were examined within this framework.