Donatısız yığma binaların yatay yükler altındaki davranışı ve bazı ülkelerin şartnamelerinin incelenmesi
Examination of the behavior of unreinforced masonry buildings under the lateral forces and comparison between Turkish standards and eurocode, Japan, American and British standards
- Tez No: 83027
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geçmişte meydana gelen depremlerin çoğunda can kaybı yöresel; taş, tuğla, kerpiç ve ahşap gibi malzeme ile inşa edilen mühendis eli değmemiş ve depreme dayanıklı şekilde projelendirilmemiş yığma binaların yıkılmaları sonucunda görülmüştür. Yığma binalar düşey yükler altında deprem gibi tersinir yatay yüklere karşı dayanıklı olacak şekilde projelendirilmeli ve inşa edilmelidirler. Deprem amnda yığma binaların toptan göçmesini önlemek amacıyla ülkeler depremselliklerine göre şartnamelerinde taşıyıcı duvar kalınlığı, uzunluğu, bina plam, pencere ve kapı boşlukları, kat yüksekliği ve sayısı için sınırlandırmalar getirmişlerdir. Bu çalışmada, donatışız yığma binanın yatay yükler altındaki davranışı incelenmiş ve konu ile ilgili Türk standartları [13,14] yukarıda bahsi geçen sınırlandırmalar çerçevesinde Eurocode 8 [9], Aü [10], ACI [11], BS 5628 [12] ile kıyaslanmıştır. Neticede Türk şartnamelerinin eksik olduğu durumlar belirtilmiştir ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın sonunda 3 katlı donatışız yığma binamn yatay ve düşey yükler altmda çözümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the loss of life in past earthquakes has occurred due to the collapse of buildings, constructed in traditional materials like stone, brick, adobe and wood, which are not particullary engineered to be earthquake resistance. Masonry buildings must be designed and constructed safely against reversible horizontal loads such as earthquake as well together with vertical loads. To avoid complete destruction of masonry buildings in earthquakes, earthquake specifications are provided in many countries for certain restrictions regarding the earring wall thickness, lengths, arrangements, window and door clearances, height and number of storeys, which differ from one another depending on earthquake risk of the country. In this study, the behaviour of unreinforced masonry structure under the lateral forces is examined and above mentioned restrictions listed in Turkish specifications [13,14] are compared with Eurocode 8 [9], ALT [10], ACI [11] and BS 5628 [12]. In the lights of comparison, deficiencies of Turkish specifications are pointed out and simultaneously some proposals are made. At the end of this study, an unreinforced masonry building with 3 storey is examined under lateral and vertical loads.