Bir onkoloji merkezinde takipli meme, serviks ve kolorektal kanser hastalarının kanser tarama testlerini yaptırma durumları ve ilişkili faktörler
Use of cancer screening tests and related factors of patients diagnosed with breast, cervix and colorectal cancer followed in an oncology center
  1. Tez No: 830273
  2. Yazar: DERYA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kanser, dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülmesi ve mortalite hızının yüksek olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir. Meme, kolorektal ve serviks kanserlerinde olduğu gibi, doğru tarama programları yürütüldüğünde bu kanserleri erken teşhis ve tedavi etmek mümkündür. Bu çalışmada tarama programında olan kanser tanılı hastaların tarama testlerini bilme, yaptırma düzeyleri ve bu durumun tanı anındaki evresine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışmaya Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde takipli, kanser tanısı almış, 470hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların kronik hastalık varlığı, tanı aldığı kanser türü, ailede/çevrede kanser öyküsü, aile hekimliğine başvurma sıklığı,başvurma nedenleri, kanser taramaları hakkında bilgi düzeyi ve kanser taramalarını yaptırma durumu sorgulanmıştır. Katılımcıların tanı anındaki kanser evrelerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer is an important public health problem due to its high prevalence and high mortality rate in our country as well as in the world. When appropriate screening programs are implemented, it is possible to detect and treat cancers early, as in breast, colorectal andcervical cancers. In this study, it was aimed to examine the level of knowing and having cancer screening tests and the effects of this situation on the stage at the time of diagnosis of cancer patients who are in the screening program. Materials and Methods: This cross-sectional study included 470 patients diagnosed with cancer, followed in the Medical Oncology Clinic.The participants were asked about the presence of chronic disease, the type of cancer diagnosed, the history of cancer in the family/environment, the frequency of applying to family medicine, the reasons, the level of knowledge about cancer screenings, and the status of having cancer screenings. The cancer stages of the participants at the time of diagnosis were reached.