The trace of the automobile on urban and architectural space
Otomobilin kentsel ve mimari mekandaki izi
  1. Tez No: 830294
  2. Yazar: AHMET YAYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNCE BAYRAK GÖKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOMRİS AKIN PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, içinde bulunduğumuz çağda tarihinin en büyük evrimini yaşayan otomobilin, kentsel mekanın üretimini ve gündelik rutinleri nasıl etkileyebileceği üzerine odaklanmaktadır. Elektrikten güç alan, kontrolü insanoğlundan yapay zekaya devredilen akıllı otomobillerin, kentsel mekan ve kentsel mekanı oluşturan altyapısal elemanların üzerindeki potansiyel etkileri üzerinde durulmuştur. Otomobilin evriminin yanı sıra, toplumların yeni mobilite trendlerine karşı olan eğilimlerinin, kentsel mekan üzerindeki olası etkileri üzerine tartışmalar ortaya konulmuştur. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde sanayi devriminin en önemli icatlarından biri olan otomobilin, gündelik yaşamın içine dahil olması ve insanoğluna kazandırdığı özgürlükle birlikte gündelik rutinleri nasıl dönüştürdüğü ve geleneksel kenti nasıl alaşağı ettiği tartışılmaktadır. Otomobil sonrası kentin nasıl olması gerektiğiyle ilgili fikirler üreten modernistlerin ideal ve ütopik kentlerine değinilmektedir. İkinci bölümde ise, elektrikli ve sürücüsüz araçların, kentsel mekanın üretimini nasıl dönüştürebileceği hakkındaki tartışmalar, çeşitli spekülatif projeler, güncel haberler ve raporlar üzerinden sürdürülmüştür. Bu bağlamda, otomobil endüstrisinin ve mimarların geleceğin kenti ile ilgili yaptıkları tahayyüller, proje metinleri, videolar ve görseller incelenmiştir. Yapılan tartışmalardan üzerinden yola çıkarak özgün diyagramlar üretilmiş, konunun daha iyi irdelenmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca otomobil sektörü ile ilgili yazılmış güncel gazete haberleri ve çeşitli araştırma şirketlerinin yayınladıkları raporlar konunun derinleştirilmesine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on how the automobile, which is experiencing the greatest evolution in its history, can affect the production of urban space and daily routines. The potential effects of smart cars, powered by electricity and transferred from human beings to artificial intelligence, on urban space and infrastructural elements that make up urban space are emphasized. In addition to the evolution of the automobile, discussions have been made on the possible effects of societies' tendencies towards new mobility trends on urban space. In this context, in the first part of the thesis, it is discussed how the automobile, which is one of the most important inventions of the industrial revolution, transforms the daily routines and overthrows the traditional city with its inclusion in daily life and the freedom it has given to human beings. The ideal and utopian cities of the modernists, who produced ideas about how the post-automobile city should be, are mentioned. In the second part, discussions about how electric and driverless vehicles can transform the production of urban space are continued through various speculative projects, current news and reports. In this context, the envisagements, project texts, videos and images made by the automobile industry and architects about the city of the future were examined. Based on the discussions made, original diagrams were produced and it was tried to provide a better examination of the subject. In addition, current newspaper news about the automobile industry and the reports published by various research companies contributed to the deepening of the subject.