The biological preparation of nanoparticles from plant extract and investigation of their antibacterial activities on pathogenic bacteria isolated from pathogenic sources
Bitki özütleri kullanılarak nanopartiküllerin biyolojik olarak hazırlanması ve patojenik kaynaklardan izole edilen patojenik bakteriler üzerindeki aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 830318
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL GÜREL, YRD. DOÇ. DR. LAITH AHMAD YAAQOOB YOOSSEF AL-SHAIGY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yeşil sentez, bitkileri veya metabolitlerini kullanarak nanopartiküllerin birleştirilme süreci olarak bilinirler ve çevre dostu uygulamalara odaklanır. Bu yeşil stratejilerde, bitki metabolitleri ve doğal maddeler, nanopartiküllerin oluşumunu kolaylaştırmak için kullanılır ve bunlar farmasötik endüstrisi ve diğer alanlarda uygulamalara sahip olabilir. Allium bitkileri ilgi çeken biyolojik özellikleri ile ve bol miktarda sekonder metabolit üreticisi olarak bilinmektedir. Bu tezde, temel yeşil sentez tekniklerini, metal oksit (MgO) nanopartiküllere odaklanarak açıkladık. MgO nanaopartikülleri pırasa bitkisinin yaprakları kullanılarak ektrakte edilmiştir. Mikroskopik olarak yapılan karakterizasyonda MgO NPs ortalama tane büyüklüğü 44.34 nm olarak belirlenmiş ve şekillerinin ise silindirik olduğu görülmüştür. Farklı konsantrasyonlardaki (100, 50 ve 25 µg/ml) MgO nanaopartiküllerinin Klebseiella pneumoniae gram (-) bakterileri üzerine antibakteriyel etkilerini belirlemek amacıyla denemeler yapılmıştır. En yüksek MgO nanopartikül etkisi 100 µg/ml konsantrasyonunda elde edilmiş ve inhibisyon zon çapı 17 mm olarak ölçülmüştür. MgO nanopartikül konsantrasyonu azaldıkça (25 µg/ml) inhibisyon zon çapı (13.56 mm) da azalmıştır. Ayrıca MgO nanoparçacıkları gram-negatif bir bakteri olan Klebsiella pneumoniae'ye karşı antibakteriyel etkinlik bakımından incelendiğinde, minimum inhibitör konsantrasyonda (MIC) etkili oldukları gösterilmiştir. MgO nanopartiküllerin minimum inhibisyon konsantrasyonlarında (0.8 μg/ml) antibakteriyel etkisi en yüksek olmuş ve inhibisyon zon çapı 36 mm olarak ölçülmüştür. Yeşil sentezlenen MgO nanopartiküllerin antioxidan özelliğe sahip oldukları görülmüş ve en yüksek antioksidat aktivite (88,7 %) en yüksek MgO nanopartikül konsantrasyonunda (100 g/ml) elde edilmiştir. Pırasa yaprağı ekstraktından yeşil sentezlenmiş MgO nanopartiküllerinin antibakteriyel etkileri antibiyotiklerle karşılaştırıldığında daha güçlü olmuştur.
Özet (Çeviri)
Green synthesis is known as the process of combining nanoparticles using plants or their metabolites and focuses on environmentally friendly applications. In these green strategies, plant metabolites and natural substances are used to facilitate the formation of nanoparticles, and they may have applications in the pharmaceutical industry and other fields. Allium plants are known for their interesting biological properties and as producers of abundant secondary metabolites. In this thesis, we explained the basic green synthesis techniques with a focus on metal oxide (MgO) nanoparticles. MgO nanoparticles were extracted using the leaves of the leek plant. In the microscopic characterization, the average grain size of MgO NPs was determined as 44.34 nm and their shape was found to be cylindrical. Trials were conducted to determine the antibacterial effects of MgO nanoparticles at different concentrations (100, 50 and 25 µg/ml) on Klebseiella pneumoniae gram (-) bacteria. The highest MgO nanoparticle effect was obtained at a concentration of 100 µg/ml and the inhibition zone diameter was measured as 17 mm. As the MgO nanoparticle concentration decreased (25 µg/mL), the inhibition zone diameter (13.56 mm) also decreased. In addition, when MgO nanoparticles were examined for antibacterial activity against a gram-negative bacteria, Klebsiella pneumoniae, they were shown to be effective at minimum inhibitory concentration (MIC). The antibacterial effect of MgO nanoparticles was the highest at minimum inhibition concentrations (0.8 μg/ml) and the inhibition zone diameter was measured as 36 mm. When examined in terms of antioxidants, green synthesized MgO nanoparticles were found to have antioxidant properties and the highest antioxidant activity (88.7%) was obtained at the highest MgO nanoparticle concentration (100 g/mL). The antibacterial effects of green synthesized MgO nanoparticles from leek leaf extract were stronger when compared to antibiotics.