One-pot three-component synthesis and characterization of nitro-indeno-thiazolo-pyridines in PEG-400/AcOH
İndeno-tiyazolo-piridinlerın PEG-400/AcOH içerisinde tek kapta üç bileşenli sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 830319
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVHER ALTUĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, nitro-indeno-tiyazolo-piridin heterosiklik yapı birimi içeren yeni bir kütüphanenin tek kapta üç bileşenli reaksiyonla 1-4 saatte sentezlenmesi için verimli ve çevre dostu bir yöntem geliştirilmiştir. 1,3-İndandion, 2-nitrometilentiyazolidin ve aromatik aldehit türevleri polietilen glikol ve asetik asit sisteminde kaynama sıcaklığında karıştırılarak istenilen ürünler elde edildi. Çok bileşenli reaksiyon (MCR), önce Knoevenagel kondenzasyonu ve ardından Michael katılması yoluyla gerçekleşir. Ürünlerin verimleri orta ile iyi arasında değişmektedir. Tüm ürünler, fiziksel (m.p.) ve spektroskopik (IR, 1H NMR, 13C NMR ve LC/MS) yöntemlerle karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, an efficient and eco-friendly method has been developed for the synthesis of a selected library of nitro-indeno-thiazolo-pyridine containing heterocyclic scaffold, via one-pot three-component reactions. In order to obtain desired products, 1,3-indandione, 2-nitro methylenethiazolidine and aromatic aldehyde derivatives were mixed in polyethylene glycol and acetic acid system under reflux temperature. The multi-component reaction (MCR) occurs first through Knoevenagel condensation followed by Michael addition. The products' yields range from moderate to good. All products were characterized by physical (m.p.) and spectroscopic (IR, 1H NMR, 13C NMR, and LC/MS) methods.