On improving cross-domain performance of semantic segmentation in the case of limited data
Sınırlı veri durumunda anlamsal bölütlemenin alanlar arasıperformansının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 830322
  2. Yazar: ALİ SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez bilgisayarla görüde anlamsal bölütleme sorununa odaklanmaktadır. Anlamsal bölütleme, bir imgedeki her piksele bir sınıf etiketi atamayı amaçlar. Nesne sınırlarının doğru bir şekilde bölütlenmesi ve bütünlüklerinin korunması bölütleme performansını artırmaktadır. Ayrıca modelin veri kümesinde düşük ağırlıklı sınıfları başarıyla öğrenmesi başarımı iyileştirmektedir. Alan uyarlaması ise kaynak alanda eğitilmiş bir modelin farklı dağılıma sahip hedef alanda iyi çalışmasını amaçlar. İlk bölümde, anlamsal bölütleme doğruluğunu artırmak için Gaussian farkı yitim fonksiyonu önerilmektedir. Bu yitim fonksiyonu, modelin nesne sınırlarını daha iyi bölütlemesine ve nesne bütünlüğünü korumasına yardımcı olur. Ayrıca, veri setinde diğer sınıflara göre temsili az olan sınıflar için bölütleme performansını iyileştirir. İkinci bölümde, anlamsal bölütleme için gözü kapalı alan uyarlaması sunulmaktadır. Gözü kapalı alan uyarlaması, eğitim sırasında yalnızca kaynak alana erişim sağlanabilen ve hedef alanın bilinmediği durumu ifade eder. Model sentetik veri kümesi ile eğitildiğinde gerçek veri kümesine sahip bir hedef üzerinde iyi performans göstermesi için bir kenar dikkat modülü önerilmiştir. Kenarlar, kaynak ve bilinmeyen hedef alanla ortak temel özellik olarak benimsenmiştir. Kenarların, anlamsal bölütleme için gözü kapalı alan uyarlamasında dikkat mekanizması aracılığıyla model öğrenimine katkıda bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the problem of semantic segmentation in computer vision. Semantic segmentation aims to assign a class label to each pixel in an image. Accurately segmenting object boundaries and preserving their integrity improves segmentation performance. In addition, the model successfully learns low-weight classes in the dataset, which improves the performance. Domain adaptation aims to make a model trained in the source domain work well in the target domain with a different distribution. In the first section, a difference of Gaussian loss function is proposed to improve semantic segmentation accuracy. This loss function helps the model better segment object boundaries and preserve object integrity. It also enhances segmentation performance for classes that are less represented in the dataset compared to other classes. The second section introduces blind domain adaptation for semantic segmentation. Blind domain adaptation refers to the scenario where only access to the source domain is available during training, and the target domain is unknown. To achieve well performance on a target domain with real data when the model is trained on a synthetic dataset, an edge attention module is proposed. Edges are adopted as a common base feature between the source and unknown target domains. Edges have been shown to contribute to model learning through the attention mechanism in blind domain adaptation for semantic segmentation.