A simple, surface-based approach for the convex decomposition of 3D meshes
Üç boyutlu modellerin dışbükey bölümlenmesine basit, yüzey bazlı bir yaklaşım
- Tez No: 830330
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaklaşık dışbükey bölümleme, içbükey bir modelin tamamı dışbükey olan ve bir araya getirilince orijinal modelin yaklaşık bir benzerini oluşturan daha küçük parçalara bölündüğü bir bölümleme çeşididir. Bu, karmaşık şekillerin idare edilebilir dışbükey bileşenlere basitleştirilmesini sağlar. Bu çalışmada, verilen modeli aşırı bükmeden, verimli hesaplama sürelerine ve iyi derecede dışbükey sonuçlara yol açan, yüzey tabanlı yeni bir yöntem öneriyoruz. Yaklaşıklığı, model basitleştirme kullanarak elde ediyoruz. Ardından, modelin yüzey çokgenleri üzerinde ilerlemeye ve bunları dışbükey gruplara ayırmaya başlıyoruz. Dışbükey gruplar oluşturmaya dahil edilmek üzere uygun komşu çokgenleri belirlemek için düzlemsel ve açısal denklemlerden yararlanıyoruz. Metodumuzun çeşitli modeller kapsamında iyi sonuçlar vermesini sağlamak için, değişik düzlemsel eşikler ve model basitleştirme seviyeleri kullanarak algoritmamızı birden çok kere çalıştırıyoruz. Her basitleştirme seviyesi için belirli bir içbükeylik eşiğinin altında kalarak en az parçalı bölümlemeyi sağlayan düzlemsel eşiği buluyoruz. Ardından, bunların içinde en dışbükey olan bölümlemeyi içeren basitleştirme seviyesini buluyoruz ve bu bölümlemeyi sonuç olarak çıkarıyoruz. Metodumuzun uygulanabilirliğini göz önüne getiren deney sonuçlarını göstermenin yanı sıra, çalışmamızı var olan bir dışbükey bölümleme algoritmasıyla karşılaştırarak, önerdiğimiz yöntemin eksiklikleri ve avantajları hakkında tartışma sağlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Approximate convex decomposition is a variant of shape segmentation where a concave mesh is divided into smaller pieces that are all convex and combined to form an approximate of the original mesh. This enables the simplification of complex shapes into manageable convex components. In this work, we propose a novel surface-based method to achieve this which leads to efficient computation times and sufficiently convex results without over-approximating the input model. We achieve approximation by using mesh simplification. Then we start iterating over the surface triangles of the mesh and dividing them into convex groups. We utilize planar and angular equations to determine suitable neighboring triangles for inclusion in forming convex groups. To ensure our method outputs a sufficient result for a wide range of input shapes, we run multiple iterations of our algorithm using varying planar thresholds and mesh simplification levels. For each simplification level, we find the planar threshold that leads to the decomposition with the least number of pieces while remaining under a certain concavity threshold. Then, we find the simplification level that houses the decomposition with the least concavity, and output that decomposition as our result. We demonstrate experiment results that show the viability of our method as well as compare our work to an established convex decomposition algorithm, providing discussion on the shortcomings and advantages of the proposed method.