24 ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminde kısa kolon hasarı gözlenmiş betonarme bir binanın yapısal hasar değerlendirmesi
Structural damage assessment of a reinforced concrete building with short column damage in the Sivrice (Elazığ) earthquake on january 24,2020
  1. Tez No: 830362
  2. Yazar: ESMANUR BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TUNABOYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye gibi deprem açısından riskli bir coğrafyada bulunan ülkelerde yaygın olarak kullanılan betonarme yapıların tasarımı ve analizinde ihmal edilen dolgu duvarların yapı davranışına olan etkisi üzerine yapılan araştırmalar yoğunlaşmıştır. Bu araştırmalar, dolgu duvarların betonarme yapıların davranışını etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, dolgu duvarların yapı tasarımında ve analizinde sadece tam dolgu duvarların değil, aynı zamanda kısmi dolgu duvarların da dikkate alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Kısmi boşluklu dolgu duvarlar, yapıların taşıyıcı sistemine dahil olan ancak tamamen duvar ile kaplanmayan duvarlardır. Bu tez, betonarme yapı tasarımında kısmi boşluklu dolgu duvarların dikkate alınması gerekliliğini vurgulamak amacıyla yapılan bir araştırmayı ele almaktadır. Çalışma, 24 Ocak 2020 tarihinde Sivrice/Elazığ, Türkiye'de meydana gelen 6.8 Mw büyüklüğündeki depreme maruz kalan ağır hasar almış 5 katlı bir apartmanın incelenmesi üzerine odaklanmaktadır. Kısmi boşluklu dolgu duvar, çalışmada sadece bant pencere ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada, Elazığ depremine ait 2308(Sivrice), 4404(Malatya), 2301(Elazığ-Merkez) istasyonlarından alınan Doğu-Batı ve Güney-Kuzey yönlü veriler kullanılarak doğrusal olmayan zaman tanım analiz yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca, betonarme elemanların ve bunları oluşturan beton ve donatı malzemelerinin lineer olmayan davranışları dikkate alınarak analitik olarak hesaplanabilmesi için SeismoStruct (v2022) bina analiz programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları, kısmi dolgu duvarların ve üzerlerinde bırakılan kısmi boşlukların kolonlarda kısa kolon etkisi oluşturabileceğini doğrulamıştır. Sahada gözlemlenen sonuçlarla analiz sonuçları uyumlu bulunmuştur. Bu çalışma, betonarme yapı tasarımında kısmi dolgu duvarların dikkate alınmasının önemine vurgu yapmaktadır ve daha ileri araştırmaların yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The research focuses on the impact of infill walls, which are often neglected in the design and analysis of reinforced concrete structures, in countries located in seismically active regions like Turkey. These studies indicate that infill walls can significantly affect the behavior of reinforced concrete structures. However, it is emphasized that not only solid infill walls but also partially infilled walls should be taken into consideration in structural design and analysis. Partially infilled walls are walls that are included in the load-bearing system of the structure but not fully covered with infill. This thesis addresses the necessity of considering partially infilled walls in the design of reinforced concrete structures and presents a study based on the investigation of a heavily damaged 5-story apartment building, which was subjected to the 6.8 Mw earthquake that occurred on January 24, 2020, in Sivrice/Elazığ, Turkey. In the study, only strip window infills are considered as partially infilled walls. Nonlinear time history analysis method is applied using the East-West and South-North data obtained from the 2308(Sivrice), 4404(Malatya), and 2301(Elazığ-Center) stations for the Elazığ earthquake. In addition, SeismoStruct (v2022 building analysis program) is used to analytically calculate the nonlinear behavior of reinforced concrete elements and the materials, including concrete and reinforcement. The analysis results confirm that partially infilled walls and the presence of partial gaps on them can cause captive column effects in columns. The observed field results are consistent with the analysis results. This study highlights the importance of considering partially infilled walls in the design of reinforced concrete structures and recommends further research in this area.