3- 6 yaş için olan resimli öykü kitaplarının sürdürülebilirliğin küresel amaçları bakımından incelenmesi
Investigation of picture story books for 3- 6 years old in terms of global sustainability goals
- Tez No: 830365
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Okul öncesi dönem; çocukların kişilik gelişiminin, tutum ve alışkanlıklarının, öğrenmelerinin temelinin atıldığı ve kazanımlarının yaşam boyu etki edeceği kritik bir dönemdir. Bu sebeple sürdürülebilirlik bilincini geliştirmek, çevre duyarlılığı sağlamak ve evrensellik kültürünü oluşturmak için en uygun zamandır. Okul öncesi dönem çocuklarında öğrenme çok farklı materyallerle ve yöntemlerle desteklenmektedir. Okul öncesi dönem çocuklarına sunulacak materyallerin dayanıklı, güvenilir ve sağlığa uygun olması kadar; belli bir amaca veya kazanıma hizmet etmesi, herkes tarafından ulaşılabilir ve ekonomik olması, eğlendirirken öğretici olması, yeni deneyimleri yaşatırken eski deneyimlerinden ve yakın çevresi ile bağ kurması gibi unsurlara sahip olması beklenir. Resimli öykü kitapları bütün çocukların erişebileceği bir materyal olduğundan okul öncesi dönem çocuklarında en çok kullanılan materyallerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklara sunulan kitapların iç ve dış yapı özellikleri bakımından bazı kıstaslara sahip olması gerekir. Çalışmanın amacı 3-6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik resimli öykü kitaplarında sürdürülebilirliğin küresel amaçlarının var olup olmadığı, varsa hangilerinin olduğu, ne şekilde ve ne sıklıkta yer aldığını tespit etmek olduğu için; nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseninde betimsel analiz yapılmıştır. Fenomonoloji; bir grubun ya da birkaç kişinin belirli bir olguya yönelik algılarını, bu algıları betimleme ve yorumlama şeklini ortaya çıkararak evrensel nitelikli bir açıklama yapma çabası olduğu için araştırmada bu desen tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2010-2022 yılları arasında yayınlanmış olan 3-6 yaş için olan resimli öykü kitapları oluşturmaktadır. Örneklem belirlemede Gaziantep Belediyesi Çocuk Kütüphanesi, Adana İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bölümü ve araştırmacının kendi kütüphanesinde bulunan yüzlerce kitap taranıp, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklem yöntemi kullanılmıştır. Ölçüt örnekleme yönteminde önceden belirlenmiş ölçütleri destekleyen bütün veriler örneklem grubunu oluşturur. Araştırmada 363 kitap incelenmiş, bu kitaplardan 85 adet kitapta sürdürülebilirliğin küresel amaçlarına yer verildiği, 255 kitapta sürdürülebilirliğin küresel amaçlarına yer verilmediği tespit edilmiştir. Sürdürülebilirliğin küresel amaçlarına yer veren 85 kitapta amaçlara ne şekilde ve hangi amaçlara yer verildiği nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The pre-school period is a critical period in which children's personality development, attitudes, habits and learning are laid and their achievements will have a lifelong impact. For this reason, it is the best time to develop awareness of sustainability, provide environmental awareness and create a culture of universality. Learning in preschool children is supported by many different materials and methods. As much as the materials to be presented to preschool children are durable, reliable and suitable for health; It is expected to serve a certain purpose or gain, to be accessible and economical by everyone, to be instructive while entertaining, to have new experiences while establishing a bond with his old experiences and his immediate surroundings. Since picture story books are a material that all children can access, they appear as one of the most used materials in preschool children. The books offered to children should have some criteria in terms of internal and external structure features. Since the aim of the study is to determine whether there are global goals of sustainability in picture story books for children aged 3-6, if so, which global goals are, how and how often; descriptive analysis was made in the phenomenology design, one of the qualitative research methods. Since phenomenology is an effort to make a universal explanation by revealing the way a group or a few people describe and interpret these perceptions about a certain phenomenon, this design was preferred in the research. The universe of the research consists of picture story books for 3-6 years old published between 2010-2022. In determining the sample, hundreds of books in Gaziantep Municipality Children's Library, Adana Provincial Public Library Children's Department and the researcher's own library were scanned; Criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. In the criterion sampling method, all data supporting the predetermined criteria constitute the sample group. In the research, 363 books were examined, it was determined that 85 of these books included the global goals of sustainability, and 255 books did not include the global goals of sustainability. In 85 books, which include the global goals of sustainability, how and what goals are included in it were examined with the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods.