Alzheimer tipi demans ile BDNF (beyin kaynaklı nörotrofik faktör) genini düzenleyen mikrorna polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between alzheimer's type dementia and microrna polymorphisms regulating the BDNF (brain inherited neurotrophic factor) gene
  1. Tez No: 830380
  2. Yazar: AYTEN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖRENAY BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ALZHEİMER TİPİ DEMANS İLE BDNF (BEYİN KAYNAKLI NÖROTROFİK FAKTÖR) GENİNİ DÜZENLEYEN MİKRORNA POLİMORFİZMLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Tuna A. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Moleküler Biyoteknoloji Programı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2023. Amaç: Alzheimer tipi demans, nöron kaybı ve defektleriyle ilişkili bir nörodejeneratif hastalıktır. BDNF (Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör), nöronların hayatta kalması ve fonksiyonu için önemlidir ve Alzheimer dahil nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. MikroRNA'lar (miRNA'lar), BDNF genide dahil gen ekspresyonunun düzenlenmesinde hayati bir rol oynayan küçük, kodlayıcı olmayan RNA molekülleridir. Biriken veriler, BDNF sentezinin miRNA'lardan etkilenebileceğini, aslında BDNF ve miRNA'lar arasında düzenleyici bir negatif geri besleme döngüsü olduğunu göstermektedir. Bu açıdan araştırmamızda, Alzheimer tipi demans hastalarında BDNF genini düzenleyen miRNA polimorfizmlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aydın Devlet Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran 70 Alzheimer Tipi Demans hastası ile yine Psikiyatri polikliniğine başvuran ve Alzheimer tipi Demans ile başka nörodejeneratif hastalığı bulunmayan aynı yaş grubunda 70 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışmada, Entegre Akışkan Devre (IFC) tabanlı bir BioMark teknolojisi kullanılarak nanolitre hacimlerinde reaktiflerle genotipleme yapıldı. Fluidigm tarafından geliştirilen SNPType Paneli, hasta ve kontrol grubumuzun DNA örnekleri üzerinde 5 ilişkili miRNA bölgesini incelemek için kullanıldı. Bulgular: Alzheimer tipi demans ve kontrol grupları arasında cinsiyet ve yaş bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN ALZHEIMER'S TYPE DEMENTIA AND MICRORNA POLYMORPHISMS REGULATING THE BDNF (BRAIN INHERITED NEUROTROPHIC FACTOR) GENE Tuna A. Aydın Adnan Menderes University, Health Sciences Institute, Molecular Biotechnology Program, Master Thesis, Aydın, 2023. Objective: Alzheimer's type dementia is a neurodegenerative disease associated with neuronal loss and defects. Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) plays a crucial role in the survival and function of neurons and has been linked to neurodegenerative diseases, including Alzheimer's. MicroRNAs (miRNAs) are small, non-coding RNA molecules that play a vital role in regulating gene expression, including the BDNF gene. Accumulating evidence suggests that BDNF synthesis may be influenced by miRNAs, establishing a regulatory negative feedback loop between BDNF and miRNAs. Therefore, the aim of our research is to investigate miRNA polymorphisms regulating the BDNF gene in patients with Alzheimer's type dementia. Materials and Methods: The study included 70 patients with Alzheimer's type dementia and 70 healthy individuals of the same age group without any other neurodegenerative diseases, who visited the Psychiatry Clinic of Aydın State Hospital. Genotyping with reactive agents in nanoliter volumes was performed using Integrated Fluidic Circuit (IFC)-based BioMark technology. The SNPType Panel developed by Fluidigm was used to examine five related miRNA regions in the DNA samples of our patient and control groups. Results: There was no statistically significant difference in gender and age between the Alzheimer's type dementia and control groups.