Dinamik kabiliyetlerin tedarik zinciri çevikliği ve inovasyonu aracılığıyla firma performansına etkisi
The impact of dynamic capabilities on firm performance through supply chain agility and innovation
  1. Tez No: 830412
  2. Yazar: ESRA AÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, dinamik kabiliyetlerin tedarik zinciri inovasyonu ve çevikliği yoluyla firma performansına etkisi incelenmektedir. Dinamik kabiliyetlerin tedarik zinciri inovasyonu ve çevikliği yoluyla firma performansına etkisini değerlendiren bir çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. Çalışmaya konu olan kavramlar arasındaki ilişkilerin literatürde farklı çalışmalarda ayrı ayrı araştırıldığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın amacı, literatürdeki boşluğu doldurarak katkı sağlamaktır. Kavramlar arasında dokuz ayrı hipotez kurulmuştur. Kavramlar arasındaki ilişki bütüncül bir şekilde incelenerek literatüre katkı sağlayacaktır. LinkedIn sosyal iş ağı platformu üzerinden Türkiye'de bulunan imalat sektöründeki işletmelerin yöneticilerine online anket yönlendirilip, 433 anket uygulanmıştır. Anket çalışması ile elde edilen verilerle güvenilirlik analizi ve yapı geçerliliği sınanarak; açıklayıcı faktör analizi ile doğrulayıcı faktör analizi sonuçları elde edilmiştir. Sonuç olarak, dinamik kabiliyetlerin tedarik zinciri inovasyonu ve çevikliği yoluyla firma performansına etkisi arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilerek, hipotezlerin doğruluğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of dynamic capabilities on firm performance through supply chain innovation and agility. There is no study or literature evaluating the impact of dynamic capabilities on firm performance through supply chain innovation and agility. It has been observed that the relations between the concepts that are the subject of the study are investigated separately in different studies in the literature. The aim of the study is to contribute to the literature by filling the gap in the literature Nine different hypotheses have been established between the concepts and will contribute to the literature by examining the relationship between the concepts in a holistic way. Online questionnaires were directed to the top managers of medium and large-scale enterprises in the manufacturing sector in Turkey via LinkedIn social business networking platform and 433 questionnaires were applied. Explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis results were presented by testing the reliability analysis and construct validity with the data obtained from the survey study. As a result, a positive relationship was determined between the effect of dynamic capabilities on firm performance through supply chain innovation and agility, and the hypotheses were confirmed.