Palmiye ağacı budama atığının (PTPW) karayolu taban zeminin güçlendirilmesinde geotekstile alternatif olarak kullanımının tekrarlı yükler altında incelenmesi
Investigating the use of palm tree pruning waste (PTPW) as an alternative to geotextile in reinforcing highway subgrade under repeated loads
  1. Tez No: 830421
  2. Yazar: EBUBEKİR KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, karayolları tasarımında kullanılan taban zemini üzerine çeşitli deneyler yapılmıştır, hem bir atık malzemenin geri dönüşümünü sağlayarak hem de döngüsel trafik yükleri altında kum taban zeminin tekerlek izi performansını iyileştirerek çevre için iki yönlü fayda sağlamaya odaklanmaktadır. Bu bağlamda, ticari olarak üretilen geotekstil ve palmiye ağacı budama atığının (PTPW) zemin iyileştirme ajanları olarak performansını karşılaştırmak için bir dizi laboratuvar deneyi yapılmıştır. Çalışmanın deneysel sonuçları, kalıcı (plastik), toplam ve elastik deformasyon, tekerlek izi derinliği azalması (RDR), trafik fayda oranı (TBR), elastik deformasyon yüzdesi özelinde değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre, geotekstil ve PTPW ile güçlendirilmiş kum taban zemini, güçlendirilmemiş duruma kıyasla kalıcı ve elastik deformasyonlar açısından iyi performans göstermiştir. Ayrıca, en tatmin edici performansın geotekstil veya PTPW'nin hem 50 mm hem de 100 mm'lik bir gömme derinliğine yerleştirilmesi durumunda elde edildiği de anlaşılmıştır. Bu durumda, geotekstil ve PTPW takviyeli taban zeminlerin TBR değerleri 20 mm kalıcı deformasyonda neredeyse aynıdır. Ayrıca sonuçlar RDR'ye göre değerlendirildiğinde, 5000 yük döngüsü sonunda geotekstil ve PTPW donatılarının tekerlek izi derinliği sırasıyla %49,31 ve %37,15 oranında azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, several experiments were conducted on the subgrade used in the design of highways, focusing on providing two-way benefits for the environment both by recycling a waste material and improving the rutting performance of the sand subgrade under cyclic traffic loads. In this context, a series of laboratory experiments were conducted to compare the performance of commercially produced geotextile and palm tree pruning waste (PTPW) as soil improvement agents. The experimental results of the study were evaluated in terms of permanent (plastic), total and elastic deformation, rutting depth reduction (RDR), traffic benefit ratio (TBR), elastic deformation percentage. According to the experimental results, the sand subgrade reinforced with geotextile and PTPW performed well in terms of permanent and elastic deformations compared to the unreinforced condition. It has also been found that the most satisfactory performance is achieved when the geotextile or PTPW is placed at both an burial depth of 50 mm and 100 mm. In this case, the TBR values of geotextile and PTPW reinforced subgrades are almost the same at 20 mm of permanent deformation. In addition, when the results are evaluated according to RDR, it is seen that the rutting depth of geotextile and PTPW reinforcements decreased by 49.31% and 37.15%, respectively, at the end of 5000 load cycles.