Ethoprophos'un Eisenia fetida (Annelida, Clitellata) üzerine toksik etkilerinin araştırılması
Investigation on toxic effects of Ethoprophos on Eisenia fetida (Annellida, Clitellata)
- Tez No: 830436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKAT ÇÖMDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Toprak solucanları organik atıkları sindirerek geri dönüşümü sağlamaları nedeniyle karasal ekosistemin önemli bir parçasıdır. Ayrıca toprak solucanları; beslenme, dışkılama ve toprak içerisinde galeri açma aktiviteleri ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini önemli ölçüde etkilerler. Bu nedenle tarımsal alanlarda, çayır ve mera gibi diğer alanlarda ürün verimliliğini arttırdıkları için tarım ve hayvancılık üzerine olumlu etkileri vardır. Bu çalışmada Ethoprophos'un Eisenia fetida üzerine etkileri araştırılacaktır. Denemede negatif kontrol, çözücü kontrol ve uygulama gruplarının her biri için 15 adet E. fetida kullanılacaktır. Ethoprophos'un uygulama gruplarında kullanılacak oranı sırasıyla 15 mg/kg, 30 mg/kg ve 60 mg/kg'dır. Uygulama üç tekrarlı olacaktır. Örnekler uygulama kaplarına konulduktan sonra bireylerin 7 gün, 14 gün ve 21 gün boyunca takipleri yapılacaktır. Belirtilen sürelerin sonunda kontrol ve uygulama grupları örneklerinden histolojik kesitler alınacaktır. Çeşitli histokimyasal boyama yöntemleri (Hematoksilen-eosin, Mallory Trichrome, Periyodik asit-Schiff, Alcian blue) ile boyanıp ışık mikroskobu altında histolojik ve histopatolojik bulguları değerlendirilecektir. Ayrıca her bir uygulama grubundan belirli sayıda bireyin toplam protein, karbohidrat, lipit analizleri yapılacaktır. Deney sonunda elde edilen tüm bulgular literatür bilgisi ile karşılaştırılarak yorumlanacak ve hedef dışı organizma olan E. fetida üzerine Ethoprophos'un olumsuz etki gösterip göstermediği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Earthworms are an important part of the terrestrial ecosystem, as they digest organic waste and recycle it. They also significantly affect the physical, chemical and biological properties of the soil via nutrition, defecation and the opening of their galleries. For this reason, they have positive effects on agriculture and animal husbandry, as they increase productivity in agricultural areas and other areas such as meadows and pastures. In this study, the effects of Ethoprophos on Eisenia fetida will be investigated. In the experiment, 15 individuals of E. fetida will be used for each of the negative control, solvent control and treatment groups. Treatment groups will be exposed to different concentrations of Ethoprophos (15 mg/kg, 30 mg/kg and 60 mg/kg). All experiments will be performed in triplicate. After the samples are placed in the containers, the individuals will be followed for 7 days, 14 days and 21 days. At the end of the periods, histological sections will be obtained from the samples of control and treatment groups. Various histochemical staining methods(Hematoxylin-eosin, Mallory Trichrome, Periodic acid-Schiff, Alcian blue) will be carried out and histological and histopathological findings will be evaluated under light microscope. Additionally, total protein, carbohydrate and lipid analyzes will be done from certain individual of each treatment group. Our results obtained at the end of the experiment will be assessed by comparing them with the literature and it will be evaluated whether Ethoprophos has a negative effect on the non-target organism E. fetida.