Açık kalp ameliyatı geçiren hastalarda transisyonel bakım modelinin yeniden yatışa neden olan komplikasyonlara etkisi
The effect of transitional care model on complications causing readmission in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 830471
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU KÜRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Açık Kalp Ameliyatı geçiren hastalarda Transisyonel Bakım Modeli doğrultusunda multidisipliner ekip iş birliğinde yürütülen hemşirelik bakımının; hastaların taburculuk sonrası izlemlerinin hastaneye tekrar yatışa neden olan komplikasyon gelişmesine etkisini değerlendirmek amacı randomize olmayan gruplarda son test desenli yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini araştırmanın gerçekleştirileceği dönemde Özel Medikalpark Ordu Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde açık kalp ameliyatı geçiren 41 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri SPSS-22 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hastaya ait tanımlayıcı bilgiler ve Hastaların tabuculuk sonrası ev izlem durumlarına göre dağılımı sayı (n), yüzde (%) ile ifade edilerek belirtilmiştir. Taburculuk sonrası tekrar başvuru durumuna göre dağılımlar Fisher's Exact testi ve Ki-Kare testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda açık kalp ameliyatı geçiren 60 yaş üzeri erişkin- yaşlı hastaların izlemlerinde en az bir sağlık sorunu ile karşılaştığı, transisiyonel bakım modeli doğrultusunda multidisipliner işbirliği ile yapılan sağlık bakımının hastaların semptomlarında azaltmaya ve yaşadığı sorunlarla başetmede kolaylık sağladığı görülmüştür. Bakım modeli kapsamına alınan hastaların yaşadıkları sorunların model doğrultusunda bakım alarak geçiş bakım hemşiresi liderliğindeki uygulamalar ile sorunların çözülmesi sağlanmıştır. Açık kalp ameliyatı geçiren ve transisyonel bakım modeli ile takip edilen hastaların yeniden yatışa neden olan komplikasyonlarına bakıldığında %7.32'ünde, standart taburculuk planı yapılan hastaların ise %17.1'inde komplikasyonlara bağlı hastaneye yeniden yatış gerçekleşmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, nursing care carried out in cooperation with a multidisciplinary team in line with the Transitional Care Model in patients undergoing Open Heart Surgery ; The study was conducted in a descriptive and cross-sectional type , which is included in the quantitative research design, in order to evaluate the effect of post-discharge follow-up of patients on the development of complications leading to hospital readmission . The population of the research consisted of 41 patients who had undergone open heart surgery in the Cardiovascular Surgery clinic of Private Medikalpark Ordu Hospital during the period of the research. Research data were analyzed using SPSS-22 for Windows package program. The descriptive information of the patient and the distribution of the patients according to their home follow-up status after discharge were expressed as numbers (n), percentages (%). Distributions according to reapplication status after discharge a . Fisher's Exact test and b. Analyzed using Chi-Square tests. As a result, in our study, it was seen that adult -elderly patients over 60 years of age who underwent open heart surgery encountered at least one health problem during their follow-up, and that the health care provided with multidisciplinary cooperation in line with the transitional care model provided ease in reducing the symptoms of the patients and coping with the problems they experienced. The problems experienced by the patients included in the care model were taken care of in line with the model and the problems were solved with the applications led by the transitional care nurse. Considering the complications leading to readmission in patients who underwent open heart surgery and were followed up with the transitional care model, hospitalization due to complications occurred in 7.32% of the patients and in 17.1% of the patients who underwent a standard discharge plan.