Transisyonel bakım modeli: Açık kalp cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Transitional care model: The effects on level of functional autonomy and quality of life in elderly patients with open heart surgery
  1. Tez No: 566783
  2. Yazar: SİMGE ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERGÜL DUYGULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma açık kalp cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda Transisyonel Bakım Modeli doğrultusunda verilen hemşirelik bakımının; hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri, yaşam kalitesi ile hastaneye tekrarlı başvuru ve yatış oranları üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize, kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Sağlık Bakanlığı- Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fakülte Ünitesi Kalp-Damar Cerrahisi Kliniği'ne açık kalp ameliyatı olmak için yatan 60 ve üzeri yaş grubundaki hastalar ile Kasım 2017- Aralık 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma örneklemini bilgisayar destekli randomizasyonla seçilmiş 32 müdahale ve 32 kontrol olmak üzere toplam 64 hasta oluşturmuştur. Müdahale grubunda yer alan hastalara, kliniğe yatışlarından taburculuk sonrası dokuz haftaya kadar Transisyonel Bakım Modeli temel alınarak bakım verilmiştir. Model kapsamında müdahale grubunda yer alan hastaların aldığı hizmetler, multidisipliner iş birliği ile bakımını, taburculuk sonrası dört ev ziyaretini ve hasta/yakınının gereksinimleri doğrultusunda verilen telefonla danışmanlık hizmetlerini içermiştir. Kontrol grubunda yer alan hastalar standart bakım hizmetlerini almışlardır. Verilerin toplanmasında tanıtıcı bilgiler formları, Otonomi Değerlendirme Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Taburculuk Sonrası Hastaların Hastaneye Tekrarlı Başvuru İzlem Formu kullanılmıştır. Araştırma verileri, hastanın kliniğe kabulünün ilk günü ile hastanın hastaneden taburculuğundan sonra 9. hafta ve 6. aylarında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Ki-Kare kullanılmıştır. Çalışmada müdahale grubunda yer alan hastaların taburculuk sonrası 9.
Özet (Çeviri)
This randomized, controlled interventional study aimed to assess the effects of nursing care provided in line with the Transitional Care Model on functional autonomy levels, quality of life and recurrent admission and hospitalization rates in elderly patients with open heart surgery. The study was carried out between November 2017- December 2018 on the patients in the age group of 60 years and over who were admitted to the Cardiovascular Surgery Clinic of İzzet Baysal Education and Research Hospital Faculty Unit of Ministry of Health-Abant İzzet Baysal University, for open heart surgery. The study sample consisted of a total of 64 patients, including 32 patients in intervention group and 32 patients in control group, who were selected by computer assisted randomization. The patients in the intervention group were offered care based on the Transitional Care Model up to nine weeks after discharge from the hospital. Within the scope of the model, the services provided by the patients in the intervention group included care with multidisciplinary collaboration, four home visits after discharge and telephone counseling services in line with the needs of the patient / relatives. Patients in the control group received standard care services. In the collection of data, identifying information forms, Functional Measurement System, SF-36 Quality of Life Form and Follow-up Form for Recurrent Admission of Patients after Discharge were used. The research data were collected on the first day of admission to the clinic and in the 9th week and 6th month after the discharge of patients from the hospital. Descriptive statistics, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance and Chi-Square were used to evaluate the data.