Türkiye'nin farklı bölgelerinde organik üretimi yapılan bazı meyvelerin beslenme durumu
Mineral nutrition status of organically produced fruits in different regions of Turkey
  1. Tez No: 830515
  2. Yazar: ALİ UFUK SU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EŞREF İRGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin farklı bölgelerinde organik olarak yetiştirilen Fındık (Karadeniz), İncir (Ege) ve Zeytin (Marmara) plantasyonlarının beslenme durumlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu çerçevede her bir ürünü temsilen 9 bahçeden olmak üzere toplamda 27 bahçeden yaprak ve toprak örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre incelenen Fındık bahçelerinde K, Ca, Mg, Zn; İncir bahçelerinde N, P, K, Ca, Mg, Zn; Zeytin bahçelerinde ise P, K, Zn açısından beslenme yetersizliklerinin olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the nutritional status of Hazelnut (Black Sea), Fig (Aegean) and Olive (Marmara) plantations grown organically in different regions of Turkey. Within this framework, leaf and soil samples were taken from a total of 27 orchards, including from 9 orchards representing each product, and analyzed. According to the results of the research, it was found that there may be nutritional deficiencies in terms of K, Ca, Mg, Zn in the Hazelnut orchards examined; N, P, K, Ca, Mg, Zn in Fig orchards; P, K, Zn in Olive orchards.