Fitness merkezi tercihlerinde marka sadakatini etkileyen unsurlar
Factors affecting brand loyalty in fitness center preferences
  1. Tez No: 830514
  2. Yazar: KÜBRA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada bireylerin fitness merkezi tercihlerini etkileyen unsurların marka sadakati üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini fitness merkezi üyeleri arasından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 386 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılardan, demografik sorular, fitness merkezi tercihini etkiӏeyen faktörӏer öӏçeği ve marka sadakati ölçeğini içeren bir çevrimiçi anket formu aracılığıyla birincil veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS v26 programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle araştırma değişkenlerinin tanımlayıcı değerleri incelenmiştir. Analiz sonucunda, katılımcıların fitness merkezi tercihlerinde fiziksel şartlar ve yeterlilikler, fiyat, iletişim, antrenör kadrosu ve çalışanlar, ek hizmetler, güvenirlilik ve lokasyon faktörlerinin tamamına yüksek düzeyde önem verdikleri tespit edilmiştir. Öte yandan, katılımcıların marka sadakatlerinin de yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Fitness merkezi tercihini etkiӏeyen faktörӏerin marka sadakati üzerindeki etkilerini incelemek üzere gerçekleştirilen regresyon analizi sonucunda, fiziksel şartlar ve yeterlilikler, fiyat, iletişim, antrenör kadrosu ve çalışanlar, ek hizmetler, güvenirlilik ve lokasyon faktörlerinin tamamının marka sadakati üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle, söz konusu faktörlerdeki artışın marka sadakatinde de artışa yol açtığı belirlenmiştir. Bunun yanında, fiziksel şartlar ve yeterlilikler ile fiyat faktörlerinin marka sadakati üzerindeki etkilerinin güçlü olduğu, diğer faktörlerin etkilerinin ise nispeten daha zayıf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the effects of the factors affecting the fitness center preferences of individuals on brand loyalty. In this direction, the study was carried out in the relational screening model. The sample of the study consisted of 386 participants selected by simple random sampling method among fitness center members. Primary data was collected from the participants through an online questionnaire that included demographic questions, scale of factors affecting fitness center preference, and brand loyalty scale. SPSS v26 program was used in the analysis of the obtained data. Within the scope of the study, first of all, the descriptive values of the research variables were examined. As a result of the analysis, it was determined that the participants gave high importance to all of the factors of physical conditions and adequacy, price, communication, coaching staff and employees, additional services, reliability and location in their fitness center preferences. On the other hand, it was determined that the brand loyalty of the participants was at a high level. As a result of the regression analysis carried out to examine the effects of the factors affecting the fitness center preference on brand loyalty, it was determined that physical conditions and adequacy, price, communication, coaching staff and employees, additional services, reliability and location factors all had positive and significant effects on brand loyalty. In other words, it was determined that the increase in these factors also led to an increase in brand loyalty. In addition, it was observed that the effects of physical conditions and adequacy and price factors on brand loyalty are strong, while the effects of other factors are relatively weak.