Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kamu personeli seçme sınavına yönelik tutumları ile kaygı düzenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attitudes of the faculty of sport sciences students towards the public personnel selection examination and their anxiety patterns
- Tez No: 830534
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin kamu personeli seçme sınavına (KPSS) yönelik tutumları ile kaygı düzeyleri arasında bulunan ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, spor bilimleri fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmakta iken, araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 586 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma da toplanan verilerin normallik dağılımlarına bakılmış ve parametrik testler uygulanmıştı. Ayrıca, değişkenler dair frekans analizlerine ve betimsel analizlere de yer verilmiştir. Sonuç olarak, bölüm, cinsiyet, KPSS' ye girme durumu, KPSS' ye yönelik ek destek alma durumu, kiminle yaşadığı, gelir seviyesi, not ortalaması değişkenleri ile KPSS' ye yönelik kaygı düzeyi arasında anlamlı farklılaşma bulunurken, kiminle yaşadığı, gelir seviyesi, yüksek lisansa devam etme isteği değişkenleri ile KPSS' ye yönelik tutum düzeyi arasında anlamlı farklılaşma bulunmuştur. Ayrıca, KPSS kaygı düzeyi ile KPSS' ye yönelik tutum arasında negatif yönlü bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine there lation ship between the attitudes of the students studying at the faculty of sports sciences to wards the public personel selection exam (KPSS) and their anxiety levels. For this purpose, there search was carriedoutusingtherelationalscreening model. Whilethepopulation of theresearch is composed of studentsstudying at faculties of sportssciences, thesample of theresearchconsists of 586 studentsselectedusingsimplerandomsamplingmethod. The normality distribution of the data collected in the study was examinedand parametric test swere applied. In addition, frequencyan alyzesanddescriptive analyzes of the variablesarealso included. As a result, a significant difference was found between thevari ables of department, gender, taking KPSS, receiving additional support for KPSS, living together, in come level, GPA and KPSS anxiety level. A significant difference was found betweent hevari able of willingn essto continue the license and the level of attitude towards KPSS. In addition, it has beende term ined that there is a negative relations hip between KPSS anxietyl evelandatti tude towards KPSS.