Etwinning faaliyetlerine katılan sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin ve görüşlerinin belirlenmesi
Determining the digital literacy levels and opinions of classroom teacher attending etwinning activities
  1. Tez No: 830533
  2. Yazar: SEVDA TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI, DOÇ. DR. BURCU SEZGİNSOY ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Mersin ilinde görev yapan, eTwinning faaliyetlerine katılan sınıf öğretmenlerinin çeşitli değişkenlere göre dijital okuryazarlık düzeylerini ve eTwinning proje uygulamalarının dijital okuryazarlık düzeylerine katkısına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında Bayrakçı (2020) tarafından geliştirilen“DOÖ”(Dijital Okuryazarlık Ölçeği) kullanılmıştır. Dijital okuryazarlık ölçeği; etik ve sorumluluk, genel bilgi ve işlevsel beceriler, günlük kullanım, profesyonel üretim, gizlilik ve güvenlik, sosyal boyut olmak üzere 6 alt boyut ve 29 maddeden oluşmaktadır. Ölçekten alınabilecek en düşük puan 29, en yüksek puan 145'tir. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin ilinde görev yapan ve veri toplama aracını doldurmayı kabul eden eTwinning faaliyetlerine katılmış gönüllü 362 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın nitel verileri araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılarak 7 sınıf öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşme ile toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analiziyle incelenmiştir. Araştırma kapsamında eTwinning faaliyetine katılan sınıf öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Yapılan görüşmelerde öğretmenler eTwinning faaliyetinin Web 2.0 araçları kullanma, e-güvenlik kurallarına uyma, çevrimiçi iletişim sağlama ve dijital içerik oluşturmada sağladığı katkılarla dijital okuryazarlık becerilerini geliştirdiğini belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda erkeklerin kadınlara göre, yüksek lisans mezunlarının lisans mezunlarına göre DOÖ puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hizmet süresine göre ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğretmenlerin eTwinning'e üye olma süresi ve teknolojik cihazları kullanma süresi arttıkça DOÖ puanlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. DOÖ puanları Avrupa Kalite Etiketi alanların Ulusal Kalite Etiketi alanlardan, Ulusal Kalite Etiketi alanların da kalite etiketi almayanlardan daha yüksek olduğu araştırma sonuçlarındandır. Mesleki gelişim kurslarına katılan öğretmenlerin DOÖ puanları katılmayan öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the digital literacy levels of classroom teachers working in Mersin and participating in eTwinning activities in the 2022-2023 academic year in terms of various variables and to determine the contribution of eTwinning activities to the digital literacy levels of classroom teachers. Mixed method was used in the research.“The Digital Literacy Scale”developed by Bayrakçı (2020) was used to collect quantitative data.“Digital Literacy Scale”; It consists of 6 sub-dimensions and 29 items: ethics and responsibility, general knowledge and functional skills, daily use, professional production, privacy and security, and social dimension. The lowest score that can be obtained from the scale is 29, and the highest score is 145. The study group of the research consisted of 362 classroom teachers who worked in Mersin and participated in eTwinning activities who agreed to voluntarily fill out the data collection tool. The qualitative data of the study were collected by semi-structured interviews with 7 classroom teachers using the interview form prepared by the researcher. The obtained data were analyzed by content analysis. Within the scope of the research, the digital literacy levels of the classroom teachers who participated in the eTwinning activity were found to be high. In the interviews, the teachers stated that the eTwinning activity improved their digital literacy skills by using Web 2.0 tools, complying with e-safety rules, providing online communication and creating digital content. As a result of the research, it has been concluded that men have higher DOS scores than women, and graduates have higher scores than undergraduates. No significant difference was found according to the length of service. It has been concluded that as the duration of teachers' membership in eTwinning and the duration of using technological devices increase, the DOÖ scores increase. It is among the research results that those who get the European Quality Label have higher DOÖ scores than those who get the National Quality Label, and those who get the National Quality Label are higher than those who do not. Teachers who participated in professional development courses had higher DOS scores than teachers who did not.