Kovid 19 sonrası Türkiye'de halka arz işlemlerindeki değişiklikler
Changes in public offering after Covid 19
- Tez No: 830535
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma kapsamında dünyayı etkisi altına alan ve hayatın hemen her alanında çeşitli değişimlere neden olan pandeminin halka arz işlemleri üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak teorik bir yaklaşımda bulunulmuş ve halka arz başlığı altında halka arzın tanımına, avantajlarına, dezavantajlarına, türlerine, yöntemlerine ve sürecine ilişkin konuya ilişkin kitap, makale, tez, dergi ve benzeri kaynaklardan yararlanılarak içerik sunulmuştur. Sonrasında benzer bir yaklaşım Kovid – 19 başlığı altında gerçekleştirilmiş ve teorik yaklaşım tamamlanmıştır. Sonrasında ise çeşitli sayısal veriler ışığında bulgular ortaya konulması amaçlanmış ve bu doğrultuda 2011 – 2022 yılları arasındaki dönem baz alınarak halka arzlara yönelik birçok farklı değişken özelinde veriler sunulmuştur. Bu verilerle birlikte pandemi öncesi dönem ile pandemi döneminin karşılaştırılması yapılmış, bu karşılaştırmalar öncelikli olarak frekans tablolarıyla sonrasında ise fark analizleri gerçekleştirilmiştir. Frekans tabloları yıl yıl yaşanan değişimleri çeşitli değişkenler özelinde ortaya koyarken fark analizleri ile birlikte çalışmanın temel amacı olan pandemi dönemi ile pandemi öncesi dönem arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların oluşup oluşmadığının belirlenmesine çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, halka arzların TL bazında nominal tutarlarında, halka arzların TL bazında nominal sermaye artışlarında, halka arzların TL bazında ortak satışlarında, halka arzlarında TL bazında hasılatlarında, halka arzların TL bazında sermaye artırımı hasılatlarında, halka arzların TL bazında ortak satış hasılatlarında, halka arzların dolar bazında toplam hasılatlarında, halka arzların dolar bazında sermaye artırımı hasılatlarında, halka arzların dolar bazında ortak satış hasılatlarında anlamlı bir farklılık gözlemlenmezken, halka arzların sayısında halka arzların yurt dışı yatırımcı, yurt içi bireysel yatırımcı, yurt içi kurumsal yatırımcı ve toplam yatırımcı sayılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the area outside the impact on the environment and the cause of various changes in almost every area of life, which require the effects of the pandemic on the public offering to be revealed. For this purpose, a theoretical approach has been made and under the title of public offering, by making use of the content presented by making use of books, articles, theses, journals and the like, related to the definition, server, restrictions, types, methods and expression of public offering. Then, a similar approach was carried out under the Kovid-19 title and the theoretical approach was completed. Afterwards, it is aimed to reveal various numerical results, and in this direction, very different variables specific to the base mass public offerings for the period between 2011 and 2022 are given. With this comparison, a comparison of the pre-pandemic period and the pandemic period was made, these comparisons were made with frequency tables as preferences, and then different analyzes were carried out. While the frequency tables reveal the changes experienced during the year in terms of various variables, it has been tried to determine whether there are statistical differences in content between the pandemic period and the pre-pandemic period, which is the main purpose to be used together with difference analysis. As a result of the analyses, while no significant difference was observed in the total revenues in dollar terms, in the revenues of capital increase in dollar terms of public offerings, in the joint sales revenues of public offerings in dollar terms, the nominal amounts of the public offerings in TL basis, the nominal capital increases of the public offerings in TL basis, the joint sales of the public offerings in TL basis, the TL-based revenues of the public offerings, the TL-based capital increase revenues of the public offerings, the joint sales revenues of the public offerings in TL, the public offerings in TL terms, there was statistically significant difference in the number of public offerings, in the number of foreign investors, domestic individual investors, domestic institutional investors and total investors.