Suratına Tiyatro'nun Türk tiyatrosuna yansımaları limonata oyununun analizi
Reflections of in-your-face to Turkish theater analysis of the lemonade play
  1. Tez No: 830541
  2. Yazar: ZEYNEP AŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tiyatronun yıllar içinde değişen ve gelişen özelliklerini takiben doksanlı yıllarda İngiliz tiyatrosunda ilk olarak adı geçen suratına tiyatro zamanında gündeminde büyük ses getirmiştir. Ses getirmesinin şoke edici öğelere sahnede yer vermesidir. İnsanın benliğini sorgulatırken aynı zamanda oyunun içinde karakterlerle kendisini özdeştiren seyirciyi aynı zamanda oturduğu yerden sarsmayı amaçlamıştır. Bu sarsma işlemini sahnede şiddeti göstererek, tabu olan konulardan bahsederek ve dil kullanımın rahatsız edici kelimelere yer vererek sağlamaya çalışmıştır. Böyle sarsıcı bir tiyatro türünün ülkemize geliş sebebi araştırılmış ve ülkemizde nasıl algılandığı konusunda yerli oyun üzerinden incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the changing and developing features of the theater over the years, in-yer- face which was first mentioned in the English theater in the nineties, made a big impact on the agenda of the theater time. It is the sound of shocking elements on the stage. While questioning the self of the human being, it also aimed to shake the audience, who identify themselves with the characters in the play, at the same time. In-yer-face tried to provide this shaking process by showing violence on stage, talking about taboo subjects and using offensive words in his language use.