Age and gender detection by face segmentation and modefied cnn algorithm
Yüz bölümlemesi ve modifiye edilmiş cnn algoritması ile yaş ve cinsiyet tespiti
  1. Tez No: 830548
  2. Yazar: AHMED RAED SABAH ALRASHED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Biyometri”olarak bilinen araştırma alanının temel amacı, bireylerin gözlemlenebilir özelliklerini kullanarak tanımlanmasına yönelik güvenilir yaklaşımların geliştirilmesini araştırmaktır. Biyometrik tanımlama örnekleri, bir bireyin hem fiziksel hem de zihinsel özelliklerini içerir. Bir tür fiziksel tanımlama olarak parmak izleri ve yüz özellikleri karşılaştırılıp analiz edilebilir. İnsan yürüyüşü, bilgisayar görüşünde davranışsal bir tanımlayıcı olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğu için araştırılmıştır. Evrişimsel Sinir Ağı (CNN) ve Destek Vektör Makinesi kullanılarak, bir kişinin adımlarına göre cinsiyetini tahmin etme kapasitesi araştırılmış ve araştırılmıştır (1). SVM). CNN'in yürüyüşe dayalı cinsiyet belirleme konusundaki potansiyel kullanımlarını incelerken, hem yüksek derecede doğruluk hem de ucuz hesaplama maliyeti için çaba göstereceğiz. Bu ortamda çeşitli CNN mimarilerini ve hiperparametrelerini analiz ettik ve denedik.
Özet (Çeviri)
The fundamental purpose of the field of research known as“biometrics”is to explore the development of reliable approaches for identifying individuals using their observable traits. Examples of biometric identification include both physical and mental traits of an individual. As a kind of physical identification, fingerprints and facial features may be compared and analyzed. Human gait has been researched because it has the potential to be used as a behavioral identifier in computer vision Using a Convolutional Neural Network (CNN) and a Support Vector Machine, the capacity to estimate a person's gender based on their stride was explored and investigated (SVM). Throughout our examination of CNN's potential uses for gait-based gender identification, we will strive for both a high degree of accuracy and a cheap computational cost. We analyzed and experimented with a variety of CNN architectures and hyperparameters in this setting.