BIM teknolojisinin yapıların yenilenme süreçlerinde kullanımının irdelenmesi
Investigation of the use of BIM technologies in building renovation process
  1. Tez No: 830555
  2. Yazar: ELİF MANCIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mevcut yapılarda; sosyal, kültürel ve teknolojik çeşitli gereksinimler nedeniyle yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Türkiye'nin özellikle deprem riski sebebiyle önümüzdeki yıllardaki önceliklerinden birinin mevcut yapı stokunu yenileyerek yapıların ekonomik ömrünü artırmak ve güncel ihtiyaçlara uyumunu mümkün kılmak olacağı düşünülmektedir. Ek olarak, son yıllarda yaşanan küresel enerji problemlerinin bu tür yenilemelerde ön planda olacağı ve bu sorunlara çözüm olarak mevcudun korunmasının ve döngüsel ekonomi modelinin benimsenmesinin önem kazandığı görülmektedir. Teknolojide yaşanan dijital dönüşüm ve gelişmelerin önemlilerinden biri tasarım araçlarında ve süreçlerinde meydana gelmektedir. Gelişen teknoloji, kullanılan araçları, bilginin paylaşılma ve işlerin yönetilme şeklini değiştirmiştir. Günümüzde inşaat projeleri yapılırken enerji analizleri ve simulasyonları, yeşil bina ölçütleri, sanal şantiye teknikleri ve çevresel etki değerlendirmeleri gibi pek çok etmen, inşaat projelerinin sık kullanılan unsurları haline gelmiştir. Bu bağlamda süreci kolaylaştırmak adına yeni bir proje yönetim aracı olarak Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) inşaat sektöründe yer almaya başlamıştır. BIM'in yeni inşaat projelerinin farklı aşamalarında ve proje yaşam döngüleri boyunca kullanımında ortaya koyduğu faydalar göz önüne alındığında yenileme projelerinde de BIM kullanımının inşaat sektörü için önemli bir değişime neden olacağı öngörülmektedir. Yapılan çalışma ile BIM'in yapıların yenileme süreçlerinde kullanımının irdelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, inşaat sektöründeki yenileme projelerinde BIM teknolojisini tercih etmiş projeler çalışmada araştırılmıştır. Projelerdeki BIM kullanımları incelenmiş; teknolojinin ne tür amaçlarla, ne tür yazılımlarla, hangi işlevli yapılarda kullanıldığı gibi çeşitli sorulara inceleme sırasında yanıt aranmıştır. Çalışmayla ayrıca, BIM teknolojisinin yenileme süreçlerinde kullanımının potansiyel faydaları ve bu noktada karşılaşılan zorluklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Renovation works are carried out due to various social, cultural and technological requirements in existing buildings. It is thought that one of Turkey's priorities in the coming years, especially due to the risk of earthquakes, will be to increase the economic life of buildings and enable their adaptation to current needs by renewing the existing building stock. In addition, it is seen that the global energy problems experienced in recent years will be at the forefront of such renewals, and the preservation of existing resources and the adoption of a circular economy model are gaining importance as a solution to these problems. Developments in technology occurs in design tools and processes in these days. Today, many factors such as energy analyzes and virtual construction site techniques have become frequently used elements of construction projects. In this context, Building Information Modeling (BIM) has started to take place in the construction industry as a new project management tool. Considering the benefits of BIM in the different stages of new construction projects and throughout the project life cycles, it is predicted that the use of BIM in renovation projects will cause a significant change for the construction industry. For this reason, projects that have preferred BIM technology in renovation processes in the construction sector were investigated in the study. BIM usage in projects was examined and answers were sought to various questions. The study also identified the potential benefits of using BIM technology in renovation processes and the difficulties encountered at this point.